Avrupa borsaları yüksek; yoğun bir hafta bizi bekliyor

Avrupa borsaları yüksek; yoğun bir hafta bizi bekliyor

Avrupa borsaları yüksek; yoğun bir hafta bizi bekliyor

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü yükseldi. Yatırımcıların gözü Covid-19 gelişmelerinde. Bu hafta bir Fed toplantısı, bir Davos etkinliği, bir dizi kazanç raporu ve önemli GSYH rakamları var.

%0,5 artarken %0,4 ve %0,3 yükseldi.

Yatırımcıların, Covid-19 aşılarının dünya genelinde enfeksiyon oranlarını azaltmaya başlayacağına ve Başkan Joe Biden yönetiminde daha güçlü bir ekonomik toparlanma üzerine bahis koyması ile hisse senedi piyasaları son birkaç hafta boyunca sağlıklı artışlar yaşadı.

Bununla birlikte aşı dağıtımları düzensiz. Örneğin İtalya, aşı teslimatlarındaki gecikmelerden dolayı (NYSE:) ve AstraZeneca’ya (NASDAQ:) dava açma tehdidinde bulundu.

Buna ek olarak vakalarda yaşanan son artışlarla beraber bu aşıların, virüsün yeni varyantlarını etkisizleştirme konusunda etkili olmayabileceği korkuları var.

Bununla birlikte yatırımcılar, Cumhuriyetçi milletvekillerinin muhalefetine rağmen Başkan Biden’in önerdiği 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin yakın zamanda Kongre’den geçeceğine dair umutlu.

Ayrıca ABD’de Fed 2021’in ilk yapacak ve politika kararı Çarşamba günü açıklanacak.

Dünyada ise Pazartesi günü Dünya Ekonomi Forumu dijital formatta başlayacak. Konuşma yapacaklar arasında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) baş ekonomisti Philip Lane de var.

Ekonomik veri cephesinde Almanya’nın IFO enstitüsü, Ocak ayına ait anket sonuçlarını paylaşacak ancak bu haftanın ilgisi, ABD, Fransa ve Almanya’nın GSYH verilerinde olacak. Almanya 2020 için ön verilerini paylaşmış olsa da bu rakamlar, bu önemli ekonomilerin dördüncü çeyrekteki performanslarına ışık tutacak.

ABD kazanç dönemi bu hafta tam gaz ilerliyor. Salı günü Microsoft (NASDAQ:), Çarşamba günü Apple (NASDAQ:), Facebook (NASDAQ:) ve Tesla (NASDAQ:) var. 

Avrupa’da Philips (AS:) Pazartesi günü ilgi odağında olacak. Hollandalı grup, dördüncü çeyrek net kârında artış olmasıyla 2021 rehberliğini korurken Siemens Energy’nin (DE:), ilk çeyrek sonuçları beklenenden iyiydi.

İngiltere’de online moda grupları Asos ve Boohoo, ana caddedeki başarısız rakipleri Top Shop ve Debenhams’ın çevrimiçi varlıklarını satın almaya karar verdikleri haberlerinin ardından dikkat çekecek.

Petrol fiyatları Cuma günkü kayıplarından toparlanarak Pazartesi günü yükseldi. ABD , 15 Ocak’a kadarki hafta içinde 4,4 milyon varil artış olduğu raporlandı.

vadeli işlemleri %0,5 artışla 52,55 dolar olurken %0,5 yükselişle 55,50 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,3 düşüşle 1.850,40 dolar olurken %0,1 yükselerek 1,2176’dan alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir