Avrupa borsaları yüksek; kazanç raporları arasında ilgi Bayer’de

Avrupa borsaları yüksek; kazanç raporları arasında ilgi Bayer’de

Avrupa borsaları yüksek; kazanç raporları arasında ilgi Bayer’de

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü yükseldi. Fed Başkanı Jerome Powell’ın, para politikasını öngörülebilir bir gelecek için genişlemeci tutmaya devam edeceğine dair verdiği güvence ile yatırımcılar zayıf olan bazı kurumsal kazançları ve görünümleri göz ardı etti.

%0,1 artarken %0,4 ve %0,3 yükseldi.

Perşembe günü etkili birçok ismin sonuçlarını raporlaması ile Avrupa, kazanç raporları ile doldu. 

Anheuser Busch Inbev (BR:) bu yıl yüksek girdi fiyatlarının marjları sıkıştırabileceği konusunda uyardıktan sonra hisseleri %5,2 düşüş yaşadı. SAB Miller’in (LON:) borçla finanse edilmiş devralımı sonrasında salgının borçları azaltma girişimlerini boşa çıkarması ile şirketin net borç yükü, geçen yılki temel faaliyet kazancının 4,8 katına yükseldi.

Bayer (OTC:) dördüncü çeyrek net kârında %78 düşüş raporlayıp temettüsünü üçte bir civarında azalttıktan sonra hisselerinde %3,9 düşüş görüldü. (LON:) temettüsünü geri kazanmış olsa da yıllık kârındaki büyük düşüşün ardından %4,7 kaybetti.

Diğer yandan (LON:), önemli emtia fiyatlarındaki artışın yardımıyla 2020’yi güçlü bir şekilde bitirdikten sonra %4,4 kazandı. AXA (PA:), 2020 kazançları salgından büyük zarar görmüş olsa da temettü önerdi ve hisseleri %2,2 artış kaydetti.

(LON:) %10 yükseldi. Otomobil üreticisi, yeni finansman sağlayıp zorlu koşullarla mücadele için patron değiştirdiği 2020 yılında görülen derin bir kaybın ardından daha canlı bir 2021 öngörüsünde bulundu.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın, daha yüksek enflasyon nedeniyle merkez bankasının para politikasını sıkılaştırabileceği korkularını yatıştırması ile küresel piyasalar destek gördü. Powell, merkez bankasının ABD ekonomisinin tam istihdama dönmesini istediğini yineledi.

Bu güvercin ton, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel’in tutumuyla benzer. Bir röportajında Schnabel, faiz oranlarını aniden yükseltmenin ekonomik toparlanmayı tehlikeye atabileceğini söyledi.

Ekonomi verilerinde Alman tüketici güveni Mart ayında gelişti. Ülkedeki tüketiciler, Covid-19 salgınını kontrol altına almak için uygulanan karantinanın, kısa süre içinde gevşetilebileceğine dair daha iyimser. endeksi, bir önceki ay görülen -15,5 puana göre Mart ayında -12,9 puana yükseldi.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. Geçen hafta Texas’ta yaşanan soğuk hava dalgası ile ABD üretiminde yaşanan düşüş, gelecek hafta OPEC+’nın yapacağı toplantı öncesinde piyasayı desteklemeye devam etti.

OPEC+ 4 Mart’ta toplanıyor. Fiyatlarda son zamanlarda yaşanan iyileşmeler ışığında Nisan’dan itibaren arz kesintilerini azaltmayı tartışabilirler.

vadeli işlemleri %0,8 artışla 63,72 dolar olurken %0,9 yükselerek 66,74 dolardan işlem gördü. Her ikisi de seansın başlarında Ocak 2020’den bu yana gördükleri en yüksek seviyeye ulaştı.

Öte yandan %0,5 düşüşle 1.788,90 dolar olurken %0,3 artışla 1,2205’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir