Avrupa borsaları yüksek, İngiltere perakende satışları ve Alman IFO endeksi olumlu

Avrupa borsaları yüksek, İngiltere perakende satışları ve Alman IFO endeksi olumlu

Avrupa borsaları yüksek, İngiltere perakende satışları ve Alman IFO endeksi olumlu

 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü yüksek işlem gördü. Artan Covid-19 vakalarına ve bölgedeki yavaş aşı dağıtımına dair endişelere rağmen pozitif küresel hissiyattan destek aldı.

%0,9 yükselirken %0,6 ve %0,7 yükseldi.

Avrupa’daki hissiyata destek olan bir gelişme, İngiltere Şubat ayında %2,1 artış yaşamış olması oldu. Ancak bu artış, üçüncü genel karantinanın Ocak ayı satışlarını %8,2 düşürmesinin ardından bu çeyrekte de perakendecilerin büyük bir durgunlukla karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Diğer yandan Almanya’nın , iki buçuk yılın en yükseğine ulaştı. Hem mevcut hem de gelecekteki koşulların değerlendirmeleri pozitif sonuç gösterdi. Anket, bu hafta hükümetin koronavirüsle ilgili iş ve sosyal yaşamdaki kısıtlamaları dengesiz şekilde ele almasına dair yaygın halk bunalımıyla tezat oluşturuyor.

Kurumsal gelişmelerde: Sincan’daki olası insan hakları istismarına ilişkin Çin ve Batı arasında yaşanan diplomatik çekişmeye dahil olan lüks tüketim perakendecisi (LON:), genel piyasanın altında performans göstererek %0,1 artış yaşadı.

Allianz (DE:), İngiliz rakibi Aviva’nın (LON:) Polonya birimini 2,5 milyar Euro (2,94 milyon dolar) karşılığında almak için anlaştıktan sonra %1,1 yükseldi. hisseleri de %1,1 kazandı.

(MC:), Meksikalı yan kuruluşunu 550 milyon Euro civarına satın almayı planladığını duyurup Avrupa Merkez Bankası izin verir vermez temettü ödemelerini eski haline getirmek istediğini söyledikten sonra hisselerinde %3,1 artış görüldü.

Perşembe günü ABD borsaları gün sonu rallisi yaptı. iki günlük kayıp zincirine ara vererek %0,6 yüksek kapattı. Bu pozitif eğilimi Asya da büyük oranda takip etti; %1,6 ve %1,1 yüksek bitirdi.

Bununla birlikte Avrupa’daki üçüncü Covid-19 dalgası hala yatışma sinyali göstermiyor: İtalya ve Çekya’nın enfeksiyon eğrisi düzleşirken Almanya, Benelux, Avusturya ve en endişe verici olarak da Fransa’daki vakalar yükselmeye devam ediyor. Polonya da Perşembe günü yeni rekor vaka kaydetti.

AB liderlerinin meseleyi tartışmak için Perşembe günü başladığı toplantı Cuma günü de devam ediyor. AB, daha yüksek aşılama oranlarına sahip ülkelere sevkiyatı engellemek için aşı ihracatının denetimini daha kapsamlı bir şekilde sıkılaştırma planlarını zaten açıkladı.

Süveyş Kanalı’nda sıkışarak önemli su yollarından birini tıkayan bir konteyner gemisinin, uzunca bir süre daha tedariki engelleyebileceğine dair endişeler arasında Cuma günü petrol yükseldi.

%2,5 artışla 60,05 dolar olurken %2,3 artarak 63,38 dolardan alıcılandı. Ancak iki gösterge de Avrupa’daki yeni karantinaların talep görünümünü vurması ile haftalık %3 kayıp yolunda ilerliyor.

Öte yandan %0,1 artışla 1.725,75 dolar olurken %0,2 artışla 1,1784’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir