Avrupa borsaları yüksek; Gözler perakende satışlarda

Avrupa borsaları yüksek; Gözler perakende satışlarda

Avrupa borsaları yüksek; Gözler perakende satışlarda

 

Investing.com – Noel ticaret raporları gelmeye başlarken ABD’den ek teşvik beklentisinin desteğiyle Avrupa borsaları Perşembe günü yükseldi.

%0,4 artarken %0,8 ve %0,4 yükseldi.

İngiltere’nin en büyük gıda perakendecisi (LON:), mali yılın üçüncü çeyreği için kıyaslanabilir satışlarda %6,4’lük ve Noel döneminde %6,1’lik artış raporladı. Ancak Covid-19’la ilişkili maliyetler artarken tüm yıl kâr hedefini değiştirmemesi ile hisseleri %1,6 düşüş yaşadı.

Primark’ın sahibi Associated British Foods (OTC:), pandemiden dolayı yaşanan satış kaybının, bir milyar sterlini bulacağını – daha önce 650 milyon sterlin demişti – söyledikten sonra hisse senedi %0,7 geriledi. Rakibi (LON:), karantina süresince satışlarda artış olduğunu raporlayıp 2021 büyüme öngörülerini yükseltmesine rağmen %0,2 değer kaybetti. Brexit’ten dolayı daha yüksek idari maliyetlerin etkisi konusunda uyarmıştı ancak bunun için rakam vermedi.

Diğer yandan Fransa’da (PA:), özellikle üretimini %20 düşürerek faaliyet marjını 2025’e kadar %5 üzerine yükseltecek yeni bir strateji planı açıkladı ve hisse senetleri %2,6 değer kaybetti.

Öte yandan Maersk AS (OTC:), Aralık ayında Çin ihracatında yıllık %18 artış olmasının ardından %2,0 kazandı.

Demokratlar yılın başında Senato’yu ele geçirdiğinden beri ABD’de ek teşvik düşüncesi küresel hisse senedi piyasalarını destekledi ve bir destek de CNN’in dünkü haberi ile geldi. Habere göre seçilmiş Başkan Joe Biden, 2 trilyon dolar değerinde bir paket düşünüyor.

Ancak ilk kez İngiltere’de tespit edilen ve virüsün daha hızlı bulaşıcılığa sahip yeni varyasyonuyla ilgili korkular üzerine Avrupa hükümetlerinin, koronavirüs kısıtlamalarını sıkılaştırmasından dolayı Perşembe günü artışlar sınırlı olabilir.

Hükümeti çöküşün eşiğinde olan İtalya, Covid-19 olağanüstü halini Nisan sonuna kadar uzatacak. Hollanda, karantinayı en az üç hafta kadar uzatırken Fransa, ülke çapındaki sokağa çıkma yasağını uzatmayı düşünüyor.

ABD’de Temsilciler Meclisi, geçen hafta Kongre binasında yaşanan kargaşada isyanı kışkırtma suçuyla Başkan Donald Trump’ın azledilmesi için oylama yaptı. Böyle bir davayla ikinci kez karşılaşan ilk ABD başkanı oldu.

Perşembe günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. Yatırımcılar, talep üzerindeki salgın etkisi ile ABD stoklarında yaşanan beklenenin üzerindeki düşüşü dengelemeye çalışıyor.

(EIA) Çarşamba günü yayınlanan stok verileri, geçen hafta 3,247 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi.

vadeli işlemleri %0,7 düşüşle 52,55 dolar olurken %0,8 kayıpla 55,63 işlem gördü.

Öte yandan , %0,7 düşüşle 1.841,95 dolar olurken %0,1 kayıpla 1,2155’ten alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir