Avrupa borsaları yüksek, Fransa güven verisindeki artış destek oluyor

Avrupa borsaları yüksek, Fransa güven verisindeki artış destek oluyor

Avrupa borsaları yüksek, Fransa güven verisindeki artış destek oluyor

 

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü yükseldi. ABD hedge fonu temerrüdünün etkilerine dair korkular yatışırken Fransız tüketici güveni artış gösterdi.

%0,7 yükselirken %0,8 ve %0,27 kazandı.

Fransız Mart ayında beklenmedik bir artış yaşadı. INSEE istatistik ajansı, aylık tüketici hissiyatı endeksinin 91’den 94’e ulaşarak Aralık ayından beri gördüğü en yüksek seviyeye çıktığını söyledi.

Bu sonuç, ülkenin büyük bölümünde başlayan yeni koronavirüs kısıtlamalarına ve dahasının da beklendiğine dair ortaya çıktı. Maliye Bakanı Bruno Le Maire, üçüncü Covid-19 dalgasında artan enfeksiyon sayılarından halkı korumak için “tüm seçeneklerin masada” olduğunu söyledi.

İngiltere’deki gelişmeler daha olumlu. Evde-kal emirleri ve diğer karantina tedbirleri kaldırılırken aşı programı daha başarılı. Başbakan Boris Johnson, geçen hafta Avrupa’daki dalganın er ya da geç “bizim ayaklarımıza da ulaşabileceği” uyarısında bulunarak halkı hala temkinli olmaya çağırıyor.

Avrupa piyasaları ayrıca Wall Street’ten pozitif bir devir aldı. Pazartesi gününü yeni bir rekor seviyede kapattı.

Archegos ile ilişkili olan bankalar düşüş yaşayarak genel finans endekslerini kırmızıya çekti ancak kayıplar sınırlıydı ve meselenin sistemik hale geleceği korkularını azalttı.

Avrupa’da (SIX:) Salı günü %1 yükseldi. Pazartesi günü Archegos’un marj taleplerinde temerrüde düşmesi ile “büyük” bir zarar gördüğünü belirtmiş ve kayıp yaşamıştı.

AstraZeneca (NASDAQ:) %0,7 kayıp yaşadı. Kanada’nın, 55 yaş ve altındaki yetişkinler için Covid-19 aşısını askıya alması ile kan pıhtılaşması ile ilgili endişeler tekrar baş gösterdi.

Bloomberg’e göre gıda teslimat şirketi Deliveroo, ilk halka arzını pazarlandığı aralığın dibi olan 390 peniden fiyatlayabilir.

Salı günü petrol düşüş yaşadı. Süveyş Kanalı’nda sevkiyat yeniden başlarken ilgi OPEC+’nın toplantısına kaydı.

Piyasa Avrupa’daki virüs vakalarında yaşanan artışın (Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan önemli piyasalardaki artışa değinilmiyor), Perşembe günkü toplantıda kartelin, üretim seviyelerini artırmadan mevcut seviyeyi korumasını sağlamasını bekliyor.

Arz cephesinde ayrıca (API) arz rakamları var.

%0,1 düşüşle 61,51 dolar olurken %0,1 kayıpla 64,85 dolardan alıcılandı.

Öte yandan %1,1 kayıpla 1.696,30 dolar olurken %0,2 düşüşle 1,1734’ten işlem gördü.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir