Avrupa borsaları yüksek; ECB toplantısı yaklaşıyor

Avrupa borsaları yüksek; ECB toplantısı yaklaşıyor

Avrupa borsaları yüksek; ECB toplantısı yaklaşıyor

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Perşembe günü yüksek açılıyor. ABD Covid-19 teşvik paketi, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son toplantısı öncesindeki temkinlilik ortamında son onayını alarak piyasaları destekledi.

Almanya’da %0,1 yükselirken %0,3 ve %0,4 artış yaşadı.

Avrupa piyasaları Wall Street’ten pozitif bir devir aldı. Temsilciler Meclisi, Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketine son onayı verdikten sonra rekor bir kapanış paylaştı.

Yılın ikinci yarısında teşvik paketinin ABD ekonomisine önemli bir destek vermesi bekleniyor. Enflasyona yol açarak Fed’in geniş para politikalarını beklenenden daha erken dizginlemesine neden olabileceği beklentilerini artırdı.

Bununla birlikte Çarşamba günü verileri yayınlandı ve beklenenden daha zayıf bir sonuçla, ABD ekonomisinin aşırı ısındığı endişelerini yatıştırdı.

Avrupa’da ilgi şimdi ECB’nin son toplantısına dönecek. TSİ 15.45’te paylaşılacak.

Nordea analistleri “ECB uygun finansman koşulları ve tahvil getirilerindeki son artış hakkındaki düşüncelerini koruyarak ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturmaya zorlanacak” dedi. “Yalnızca sözlerin uzun tahvil getirilerinin daha da yükselmesini durdurması pek olası değil.”

Kurumsal gelişmelerde Finlandiyalı telekomünikasyon şirketi Nokia (NYSE:), video standartlarında inovasyonları kapsayan patentleri lisanslamak için Samsung (KS:) ile anlaşma yaparken Generali (MI:), (DE:), WPP (LON:) ve WM Morrison Supermarkets (LON:) gibi isimlerin kazanç raporları incelenecek.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) son verileri, yurtiçi geçen hafta yaklaşık 12 milyon varil düşüş ile dört ayın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi. Talep ise Kasım ayından beri görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Artışlar yaşanan 13,8 milyon varil artış ile sınırlı kaldı.

ABD petrol endüstrisi, Şubat ayında Texas ve civar bölgeleri vuran beklenmedik soğuk havanın etkisini hissetmeye devam ediyor.

vadeli işlemleri %0,4 artışla 64,72 dolar olurken %0,4 yükselerek 68,16 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,5 artarak 1.730,50 dolar olurken %0,1 yükselişle 1,1928’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir