Avrupa borsaları yüksek; ECB öncesi temkinli bir iyimserlik hakim

Avrupa borsaları yüksek; ECB öncesi temkinli bir iyimserlik hakim

Avrupa borsaları yüksek; ECB öncesi temkinli bir iyimserlik hakim

Investing.com – ABD Başkanı Joe Biden’in yeminini takiben ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son politika toplantısı öncesinde temkinli bir iyimserlik sürerken Avrupa piyasaları Perşembe günü yükseldi.

%0,3 yükselirken %0,1 ve %0,1 kazandı.

, geçen ay politikasını önemli ölçüde genişletmesi düşünüldüğünde faizleri ve tahvil alım temposunu değiştirmeden bırakması bekleniyor.

Bununla birlikte Covid-19’un yeni türlerinin sağlık sistemlerini test etmesinden dolayı kıtadaki hükümetler daha uzun bir kısıtlama dönemine hazırlanıyor. Almanya Çarşamba günü rekor sayıda günlük ölüm raporladı ancak vaka sayıları, Aralık zirvesinde göre %40 azaldı.

Veri cephesinde; Fransa’nın imalat sektörü hissiyatı Ocak ayında toparlanarak geçen yıl Mart ayında Covid-19 kaynaklı karantinalar öncesinde görmediği seviyelere yükseldi.

Kurumsal gelişmelerde; Sage (LON:), güçlü bir rapor paylaştıktan sonra %5,3 yükseldi. Spor bahis şirketi Entain (OTC:), dördüncü çeyrekte online oyun gelirinde %41 artış raporlamasına rağmen %0,3 geriledi. MGM Resorts (NYSE:), Entain yönetiminin, çok düşük olduğu gerekçesiyle reddetmesinin ardından şirketi satın alma teklifini geri çekti.

Öte yandan Hollanda’daki iş kulelerini birleştirmeyi planladığını söyleyen İspanyol Cellnex (MC:) %3,8 ve Alman Deutsche Telekom (OTC:) %0,9 yükseldi.

Başkan Biden Çarşamba günü göreve başladı. Yemin töreni bir aksilik olmadan bitti ve yeni yönetimden ek teşvik beklentileri arasında Wall Street’te rekor kapanışlara yol açtı.

Yeni başkan 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik planını sunmuştu ancak Demokratlar Kongre’nin kontrolünü almış olmasına rağmen planı geçirmek için hala bir dereceye kadar Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç var.

(API) verilerine göre stoklarında yaşanan sürpriz bir artışın ardından Perşembe günü petrol fiyatları zayıfladı ve salgının talep üzerindeki etkisine dair endişeleri tekrar canlandırdı.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA), tatil ve yemin töreni ile normalden iki gün gecikmeli olarak Cuma günü paylaşacak.

vadeli işlemleri %0,8 düşüşle 52,87 dolar olurken %0,8 azalarak 55,65 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,2 artışla 1.870,35 dolar olurken %0,3 artarak 1,2134’ten alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir