Avrupa borsaları yüksek; Covid-19 endişeleri artarken Volkswagen destek veriyor

Avrupa borsaları yüksek; Covid-19 endişeleri artarken Volkswagen destek veriyor

Avrupa borsaları yüksek; Covid-19 endişeleri artarken Volkswagen destek veriyor

Investing.com – Avrupa piyasaları, otomobil devi Volkswagen’in getirilerinin de yardımıyla Salı günü yükseldi ancak Covid-19’a ilişkin yeni endişeler artıyor.

%0,5 yükselirken %0,1 ve %0,5 kazandı.

Son birkaç aydır küresel hisse senedi piyasaları güçlü artışlar yaşıyor. Yatırımcılar, olağanüstü parasal ve mali teşvik miktarlarından sonra küresel ekonominin salgından kurtuluşuna inanıyor.

UBS Salı günü Çin’in büyümesine ilişkin öngörüsünü yükseltti ve artık ülkenin, eski tahmini %8,2’ye kıyasla bu yıl %9 büyüme göstereceğini düşünüyor.

Bununla birlikte yeni bir Covid-19 salgını korkuları ile Avrupa’daki güven azalıyor. Salı günü Robert Koch Enstitüsü’nden bir bulaşıcı hastalık uzmanı, Almanya’da koronavirüs enfeksiyonlarının, geçen hafta %20 yükseldiğini ve katlanarak arttığını söyledi. Pazartesi günü Fransa sağlık bakanlığı, Brittany’de yeni bir koronavirüs varyantının görüldüğünü raporladı.

Bununla birlikte olası ciddi yan etkiler raporlandıktan sonra Pazartesi günü Almanya, AstraZeneca’nın COVID-19 aşısının kullanımını askıya alan son ülke oldu. Bu durum, bölgedeki aşılama temposunu daha da yavaşlatarak salgından kurtuluşu öteliyor.

Bu endişeler Deutsche Bank’ın Euro bölgesi için GSYH büyüme projeksiyonlarını düşürmesine yol açtı. 2021 için Kasım ayında %5,6 büyüme öngören banka, bunu %4,6’ya çekti.

Kurumsal gelişmelerde; Volkswagen (DE:), maliyetteki azalışların önümüzdeki yıllarda kâr marjlarını iyileştirmeye yardımcı olacağına güvendiğini söyledikten sonra hisseleri %3,7 yükselerek geçen yıl gördüğü en yüksek seviyelere çıktı.

Zalando (DE:) %4,9 kazandı. Online moda perakendecisi, 2021’de güçlü bir gelir büyümesi öngörüyor.

(SIX:), Greensill’le ilişkili tedarik zinciri finans fonlarının ve uzmanlık firması ile diğer anlaşmaların çöküşünü takiben olası değer düşüklüğü uyarılarına rağmen %2,1 kazandı.

Avrupa dışında Fed, iki günlük Salı günü başlıyor. Tahvil getirilerindeki artış ve ABD ekonomisindeki toparlanma, ultra genişlemeci para politikalarını sorgulattığından merkez bankası üzerindeki ilgi bu hafta daha da yoğun olacak.

Salı petrol fiyatları düşüş yaşadı. (API) stok verileri öncesinde yatırımcılar son kazançları kâra dönüştürüyor.

Üretim, Şubat ayında Texas ve civar bölgelerde görülen beklenmedik soğuk havanın etkilerinden yavaş yavaş kurtulmaya devam ederken ABD stokları artıyor.

vadeli işlemleri %1 düşüşle 64,65 dolar olurken %0,9 kayıpla 68,23 dolardan işlem gördü. Geçen hafta her iki sözleşme de salgının başlangıcından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Öte yandan %0,1 artarak 1.730,45 dolar olurken %0,1 azalarak 1,1926’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir