Avrupa borsaları yüksek; CEO’nun ayrılması ile Danone yükseldi

Avrupa borsaları yüksek; CEO’nun ayrılması ile Danone yükseldi

Avrupa borsaları yüksek; CEO’nun ayrılması ile Danone yükseldi

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü yükseldi. Çin’in güçlü ekonomi büyümesini takiben ve Fed toplantısı öncesinde haftaya pozitif başladı.

Almanya’da %0,3 yüksek işlem gördü, Fransa’da %0,6 ve İngiltere’nin endeksi %0,6 yükseldi.

Pazartesi günü veriler, Çin’deki yeni yılın başında güçlendiğini gösterdi.

Yatırımcılar önümüzdeki günlerde ABD’den güçlü büyüme rakamları gelmesini bekliyor, özellikle de Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini imzalamasından sonra ve Covid-19 aşı dağıtımının iyi bir tempoda ilerlemesi ile birlikte.

Bu pozitif hissiyat başta seyahat ve boş zaman, otomobil üreticileri ve gıda & içki sektörlerinin kazanması ile Avrupa’da da görüldü.

Kurumsal gelişmelerde; (PA:) %4,7 yükseldi. Fransız gıda grubu, aktivist baskı nedeniyle Emmanuel Faber’in başkan ve CEO görevini bırakacağını duyurdu.

Roche (SIX:) %0,8 yükseldi. Pazartesi günü İsviçreli ilaç devi, ABD merkezli moleküler tanısal test üreticisi GenMarkDiagnostics’i 1,8 milyar dolarlık bir anlaşma ile almayı planladığını duyurdu.

Ancak artışlara rağmen Avrupa’da Covid-19 virüs salgını ile ilgili endişeler büyüyor.

Cuma günü Almanya’nın halk sağlığı kurumu, üçüncü dalga virüs enfeksiyonunun başladığı konusunda uyarırken İtalya, Paskalya hafta sonunda genel bir karantina daha uygulayacak.

Buna ek olarak sonuncusu İrlanda olan bir dizi Avrupa ülkesi, aşı olan kişilerde ciddi kan pıhtılaşması raporlandıktan sonra AstraZeneca’nın Covid-19 aşısının kullanımını askıya aldı.

Öte yandan bu hafta toplanıyor ve yatırımcılar, artan enflasyon beklentilerinin ABD merkez bankasını başlangıçta öngörülenden daha erken faiz artırmaya başlayacağının sinyalini vermeye sevk edebileceğinden korkmaya başlıyor.

ABD Hazine getirisi, Cuma günü %1,642’ye yükseldikten sonra %1,635 seviyesinde işlem gördü.

(BoE) ve (BoJ) da faiz ayarlama toplantısı yapacak ancak esas ilgi Fed’de.

Pazartesi günü petrol fiyatları yükseldi. Çin’in ekonomi büyümesiyle ilgili güçlü işaretler üzerine 70 dolara ilerleyerek ülke talebinde artışa işaret ediyor.

vadeli işlemleri %1 artışla 66,25 dolar olurken %0,9 yükselişle 69,86 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,3 artarak 1.724,90 dolar olurken %0,2 azalarak 1,1936’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir