Avrupa borsaları yüksek; Avrupa imalat verileri etkileyici

Avrupa borsaları yüksek; Avrupa imalat verileri etkileyici

Avrupa borsaları yüksek; Avrupa imalat verileri etkileyici

Investing.com – Avrupa borsaları, bölgedeki sağlıklı imalat verilerinin, küresel tahvil piyasalarındaki sakin görünümün ve Covid-19 aşılarıyla ilgili olumlu gelişmelerin desteğiyle Pazartesi günü yükseldi.

%1,1 yükselirken %1,5 ve %1,7 kazandı.

Geçen ay 54,8 olan Avrupa verileri Şubat ayında 57,9’a yükselerek beklentileri aştı. Almanya’nın hakim etkileyici bir oranda genişledi. Verilerde bu önemli sektörün, kıtadaki hareket kısıtlamalarını ilk karantinalara göre daha iyi atlattığı görüldü.

Asya’daki veriler ise karışıktı. Japonya’nın Şubat ayında iki yılın en hızlı temposunda genişlerken Çin’in dokuz ayın en düşük temposunda büyüdü.

Geçen haftaki büyük artışların ardından tahvil getirileri sakinleşti. Artan getiriler hisse senetlerini daha az çekici hale getirdikçe borsalar baskı altındaydı.

Yatırımcılar artan enflasyonun, büyük merkez bankalarını para politikasını beklenenden daha hızlı sıkılaştırmak zorunda bırakacağından endişelendiği için geçen hafta %1,61 ile zirveyi gören ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi, %1,40’ta işlem gördü.

Hissiyatı destekleyen diğer şey, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Temsilciler Meclisi’nden geçişi ve Johnson & Johnson’ın tek doz aşısının onay alması oldu. Tasarı şimdi Senato yolunda.

Avrupa’da seyahat ve boş zaman hisseleri yükseldi. Yatırımcılar tatil yolculuğu için yazın yeniden açılmayı beklerken British Airways sahibi IAG (LON:) %5 üzerinde artışla başı çekti.

(PA:) Çin’in Mengniu’sundaki hissesini 1 milyar dolara satmasının ardından %2,3 ve AstraZeneca (NASDAQ:), Moderna’daki (NASDAQ:) %7,7 hissesini 1 milyar dolara sattıktan sonra %1,7 yükseldi.

Salgından dolayı artan evde çalışma tarzının verdiği destek ile Logitech (NASDAQ:) mali 2021 görünümünü yükselttikten sonra %3 kazandı.

Pazartesi günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, ABD teşvik paketinin son engelini aşması üzerine gelecekte talepte büyüme bekliyor.

Arz yönünde ise OPEC+ bu hafta toplanacak. Kartelin, son fiyat artışlarına bakarak piyasaya büyük miktarlarda petrol sunma opsiyonunu tartışması muhtemel.

vadeli işlemleri %1,9 artışla 62,66 dolar olurken %1,9 yükselerek 65,63 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %1,1 yükselerek 1.747,75 dolar olurken %0,2 düşüşle 1,2051’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir