Avrupa borsaları, teşvikin ve düşen getirilerin desteğiyle yükselişte

Avrupa borsaları, teşvikin ve düşen getirilerin desteğiyle yükselişte

Avrupa borsaları, teşvikin ve düşen getirilerin desteğiyle yükselişte

Investing.com – ABD’nin büyük teşvik paketinin kabulü konusunda yaşanan ilerleme, küresel tahvil piyasalarındaki sakin görüntü ve Covid-19 ile ilgili olumlu gelişmeler sayesinde Avrupa borsaları Pazartesi günü yüksek açılıyor.

%0,8 artarken %0,7 ve %0,5 yükseldi.

Hisse senedi piyasalarındaki hissiyat pozitife döndü ve Avrupa da istisna değil. Geçen haftaki büyük artışların ardından tahvil getirileri sakinleşti. Artan getiriler hisse senetlerini daha az çekici hale getirdikçe borsalar baskı altındaydı.

ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi, geçen haftaki zirve olan %1,61’in altında %1,40’ta işlem görürken Avrupa tahvilleri de Cuma gününün yüksek seviyelerinden çekildi.

Hissiyatı destekleyen diğer şey, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin Temsilciler Meclisi’nden geçişi ve Johnson & Johnson’ın tek doz aşısının onay alması oldu. Tasarı şimdi Senato yolunda.

Avrupa’da Pazartesi günü verileri paylaşılacak ve veriler, kıtanın büyük bölümü hala karantina altında iken bu sektörün durumuna dair ipuçları sunacak.

Asya’daki veriler ise karışıktı. Japonya’nın Şubat ayında iki yılın en hızlı temposunda genişlerken Çin’in dokuz ayın en düşük temposunda büyüdü.

Avrupa kurumsal sektöründe; salgından dolayı artan evde çalışma tarzının verdiği destek azaldıkça mali 2022 görünümü konusunda uyarıda bulunan Logitech (NASDAQ:) ilgi odağında olabilir.

AstraZeneca (NASDAQ:) da ilgi odağında olabilecek hisselerden. The Times gazetesi raporuna göre ilaç üreticisi, Moderna’daki (NASDAQ:) %7,7’lik hissesini 1 milyar dolar üzerinde bir miktara sattı.

Pazartesi günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, ABD teşvik paketinin son engelini aşması üzerine gelecekte talepte büyüme beliyor.

Arz yönünde ise OPEC+ bu hafta toplanacak. Kartelin, son fiyat artışlarına bakarak piyasaya büyük miktarlarda petrol sunma opsiyonunu tartışması muhtemel.

vadeli işlemleri %2 artışla 62,70 dolar olurken %2 yükselerek 65,69 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %1,4 yükselerek 1.752,10 dolar olurken %0,1 artışla 1,2088’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir