Avrupa borsaları sakin, yatırımcılar Covid-19, altyapı tasarısı ve verileri değerlendiriyor

Avrupa borsaları sakin, yatırımcılar Covid-19, altyapı tasarısı ve verileri değerlendiriyor

Avrupa borsaları sakin, yatırımcılar Covid-19, altyapı tasarısı ve verileri değerlendiriyor

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Perşembe günü büyük oranda değişmeden işlem görüyor. Yatırımcılar yeni Covid-19 karantinalarını, ABD’den yeni bir altyapı planını ve bir dizi ekonomi verisini sindirmeye çalışıyor.

%0,1 düşerken ve sakin kaldı.

Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, üçüncü bir genel karantina ilan etti ve okulların üç haftalığına kapalı olacağını söyledi.

Ülkedeki yeni enfeksiyon oranları bu hafta Kasım ayından beri en yüksek seviyesini görürken yoğun bakım ünitelerindeki kişi sayısı da geçen yılki ilk dalganın zirvesine yaklaşıyor.

Almanya’da salgından büyük zarar gören güney eyaletlerinden ikisinin başbakanları, ülkeyi daha katı karantina tedbirleri uygulamaya çağırırken İsveç hükümeti de bazı kısıtlamaları gevşetme planlarını Mayıs başına erteleyecek.

Çarşamba günü olumlu olan haber, Başkan Joe Biden’in ABD ekonomisine 2 trilyon dolar daha enjekte edeceğini söylemesi oldu. Kısmen kurumsal vergilerdeki büyük artışlarla finanse edilecek olan planda, yol, demiryolları, geniş bant, temiz enerji ve yarı iletken üretimi harcamaları var.

Planın Kongre’de Cumhuriyetçilerden muhalefet görmesi bekleniyor.

Perşembe gününe kadar yatırımcılara, Avrupa’dan birçok ekonomi raporu geldi: Almanya’nın , Şubat ayında yıllık %9,0 düşüş ve aylık sadece %1,2’lik artış ile bölgenin nihai PMI verileri öncesinde hayal kırıklığına uğrattı.

Çin’in Mart ayı okuması Şubat ayındaki 50,9 puandan 50,6’ya düşerken Japonya’nın 2021’in ilk çeyreği için 5 puanda geldi – 2020’nin dördüncü çeyreğinde bu okuma -10 puandaydı.

Kurumsal sektörde: Sodexo (PA:) ilk yarı kâr marjında büyük bir artış bildirmesinin ardından ikinci yarıda gelirinin artmasını beklediğini söyledi.

Perşembe günü petrol fiyatları, birçok bölgede artan virüs vakaları yüzünden üst düzey üreticilerin Mayıs ayında da üretim kesintilerini büyük oranda koruyacağı beklentileri üzerine yükseldi.

OPEC+ halihazırda günlük 7 milyon varil üzerinde, Suudi Arabistan da günlük 1 milyon varil ek kesinti yapıyor.

vadeli işlemleri %0,9 artışla 59,67 dolar olurken %0,8 yükselerek 63,23 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,1 kayıpla 1.713,75 dolar olurken %0,1 kayıpla 1,1717’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir