Avrupa borsaları, küresel büyüme işaretleri ile rekor seviyelerde

Avrupa borsaları, küresel büyüme işaretleri ile rekor seviyelerde

Avrupa borsaları, küresel büyüme işaretleri ile rekor seviyelerde

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü yükselerek rekor seviyeleri gördü. Bölgede Covid-19 aşı programının hız kazanması için atılım yapılırken yatırımcılar güçlü küresel büyüme işaretlerini değerlendiriyor.

%0,9 yükselişle tüm zamanların yükseğini görürken %0,5 artışla 52 haftanın yükseğine ulaştı ve %1 artış kaydetti. endeksi de %0,6 artışla tüm zamanların yükseğine ulaştı.

Sağlık Bakanı Jens Spahn’in Pazartesi günü söylediğine göre Almanya, yeni koronavirüse karşı Mayıs başına kadar nüfusun %20’sini aşılayacak. İlk %10’u aşılamak üç ay sürmüştü.

AB’nin en büyük ülkesi Almanya, aşı programında ABD ve İngiltere’nin gerisinde kaldığından artan enfeksiyonlara karşı yeni bir karantina uygulamak zorunda kaldı.

Avrupa’da hareketlilik üzerindeki kısıtlamalar, İngiltere ve Portekiz’deki gevşemeye rağmen bölge ekonomisindeki toparlanmayı geciktirirken büyüme sinyalleri hem ABD’de hem de Çin’de daha olumlu.

Bloomberg’e göre Mart ayında yükselerek ülkenin merkez bankasının, balon riskleri arasında büyük bankalara yılın geri kalanı için kredi büyümesini önlemesini istemesine yol açtı.

Bunun öncesinde Cuma günü da Amerikan ekonomisindeki toparlanmanın ivme kazandığını gösterdi.

Kurumsal gelişmelerde: geçen haftaki büyük kayıpların ardından (SIX:) %0,1 düşüş yaşadı. Salı günü banka, Archegos ve Greensill fiyaskolarının ardından kıdemli yöneticilerini değiştirdi, hisse senedi geri alım programını durdurdu ve 2020 temettüsünü düşürdü.

BP (NYSE:) %2,8 yükseldi. Petrol devi, 2021’in ilk çeyreğinde 35 milyar dolar net borç hedefine ulaşmayı beklediğini söyledi – bu seviye, grubun hisse alımlarını tekrar başlatmasını sağlayacak.

Air France KLM (OTC:) %1,5 kaybetti. Avrupa Komisyonu, virüsten zarar görmüş havayolu firmasını 4,7 milyar dolarlık yeniden sermayelendirme teklifini onayladı. Yani yeniden sermayelendirme süresince temettü ödemesi ve hisse geri alımı yapması yasaklanacak.

Lüks tüketim sektörü ilgi çekebilir. Dolce & Gabbana’nın CEO’su Salı günü yaptığı bir röportajda, İtalyan moda şirketinin Fransız (PA:) grubu ile olası bir ilişkilenme üzerine görüşme halinde olduklarını inkar etti. Lüks tüketim piyasası salgında büyük zarar gördü ve sektör içerisinde birleşme olasılığını yükseltti. Bununla birlikte Çin’in erkenden yeniden açılması ile LVMH (PA:) ve (PA:) gibi isimler, son haftalarda tüm zamanların yükseğine ulaştı.

Salı günü petrol yükselerek OPEC+ toplantısı sonrasında Pazartesi günü yaşadığı kayıplarını kısmen telafi etti.

vadeli işlemleri %1,8 artışla 59,69 dolar olurken %1,6 yükselerek 63,17 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de Pazartesi günü %4 üzerinde kayıp yaşadı.

Öte yandan %0,1 yükselişle 1.731,25 dolar olurken %0,1 düşüşle 1,1806’dan alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir