Avrupa borsaları karışık seyretti, Covid-19 üzerine AB liderleri toplantı yapacak

Avrupa borsaları karışık seyretti, Covid-19 üzerine AB liderleri toplantı yapacak

Avrupa borsaları karışık seyretti, Covid-19 üzerine AB liderleri toplantı yapacak

 

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü karışık seyretti. AB liderleri Covid-19 üzerine tartışacak.

%0,1 düşerken %0,1 geriledi ve %0,2 yükseldi.

Perşembe günü Avrupa piyasalarının ana odağı, bölgeyi vuran üçüncü Covid-19 dalgasını ve bununla ilişkili aşı dağıtımındaki yavaşlamayı tartışacak olan AB liderleri arasındaki sanal toplantıda olacak. Liderler muhtemelen, aşı programı daha gelişmiş olan İngiltere ile yaşanan gerginliğin kaynağı aşı ihracatı üzerindeki olası kesintileri tartışacak.

Artan enfeksiyon oranlarının bölge hastanelerini sıkıştırma tehdidi nedeniyle Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda kısıtlamaları artırdı.

Bazı bölgelerden iyi haberler de var; GfK endeksi Nisan ayında -6,2 seviyesinde. Mart ayında -12,9 puandan yükseldi ancak hala, karantina baskısı ile ülkedeki kötümser tüketici göstergesi.

Fransa imalat sektöründeki hissiyat istikrarlı; Insee aylık anketi, Mart ayında sektördeki hissiyatın Şubat’a göre değişmeden 98 puanda kaldığını gösterdi.

Kurumsal gelişmelerde: ABD deneyinde kullandığı verilerden dolayı yöneltilen soruların ardından AstraZeneca (LON:), aşısının semptomları önleme konusundaki etkililik oranının, ilk raporlanan %79 yerine %76 olduğunu söyledi.

Cineworld (LON:) 2020 için 3 milyar dolarlık kayıp raporladı ve borç tavanını yükseltmek için hissedarların onaylamasını isteyeceğini söyledi.

Çin’in devlet medyası Çarşamba günü Hennes & Mauritz’in (ST:), Sincan’da cebri çalıştırma suçlamaları konusunda derinden endişe duyduğunu söylediği geçen yılki bir açıklamayı çıkardıktan sonra perakendecinin hisseleri %1,2 düştü.

Perşembe günü petrol fiyatları, Çarşamba günü elde ettiği kazançları tersine çevirdi. Bir konteyner gemisi Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak dünyanın en önemli arz güzergahlarından birini tıkadı. Tıkanma hala çözülemedi ancak talep endişeleri ön plana çıktı.

İlgi Avrupa’daki karantinalar üzerinde olurken Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan önemli ekonomilerde de vaka sayıları artıyor. Ayrıca (EIA) resmi verilerine göre stokları geçen hafta 1,9 milyon varil artış yaşadı.

%1,9 düşüşle 60,02 dolara gerilerken %1,6 kayıpla 63,36 dolara düştü.

Öte yandan %0,1 düşüşle 1.730,75 dolar olurken %0,1 kayıpla 1,1804’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir