Avrupa borsaları karışık; Gözler Fed politikasındaki değişikliklerde

Avrupa borsaları karışık; Gözler Fed politikasındaki değişikliklerde

Avrupa borsaları karışık; Gözler Fed politikasındaki değişikliklerde

 

Investing.com – Üç Fed yetkilisinin, bu yılın sonunda parasal teşviki azaltmaya başlayabileceğini ima etmesinin ardından yatırımcıların temkinli tepkisi ile Avrupa borsaları karışık seyretti.

Richmond’dan Tom Barkin, Atlanta’dan Raphael Bostic ve Dallas’tan Robert Kaplan olmak üzere üç Fed başkanı, 2021’in sonuna doğru tahvil alımlarını ‘yavaş yavaş’ azaltmaya başlayabileceklerine işaret etti. Fed halihazırda böyle varlık alımları aracılığı ile ekonomiye 120 milyar dolar pompalıyor. Diğer Fed konuşmaları da Lael Brainard ile başlayıp devam edecek.

%0,3 ve %0,1 yükselirken %0,1 kaybetti.

Küresel hisse senedi piyasaları, merkez bankaları ile hükümetlerden teşviklerin yanında aşılama sürecinin yolunda olduğu fikri ile desteklenerek son birkaç hafta içinde epey güçlü artışlar paylaştı.

Seçilmiş Başkan Joe Biden’in “trilyon dolarlar” değerinde yeni ekonomik teşvik sözü vermesi ile Kongre’de Demokratların zaferi sonrasında ek bir mali teşvik ihtimali, hissiyatı destekledi.

Bununla birlikte özellikle virüsün daha yüksek bulaşıcılığa sahip yeni bir türünün ortaya çıkmasının ardından küresel vaka sayısındaki artışlarla yatırımcılar, değerlemelerin çok gergin olup olmadığını tartmaya şimdi başlıyor. Yeni virüs, aşılama kampanyalarının daha sadece başında olan hükümet için yeni zorluklara yol açıyor.

Ayrıca ABD’deki siyasi belirsizlik artıyor: Demokratlar, geçen hafta destekçilerinin Kongre binasına yaptığı şiddetli saldırının ardından isyanı tahrik etmekle suçladıkları ABD Başkanı Donald Trump’ın, görevden alınması için Temsilciler Meclisi’ne bir önerge sundu.

Avrupa’ya tekrar dönecek olursak BMW (DE:), koronavirüs salgınının etkisiyle 2020 araç satışlarında %8,4 düşüş yaşandığını söyledikten sonra %0,2 kaybetti. Yeni Golf’ların iadesi için genel bir çağrı yapıldığı raporları üzerine Volkswagen (DE:) %1,2 kaybetti. İngiltere’de online perakendeci The Hut Group, gelecek yıl rehberliğini yükseltti ve şimdi %35 gelir büyümesi öngörüyor. THG (LON:) %1,7 artışla tüm zamanların yeni yükseğine çıktı.

Salı günü petrol fiyatları, bugün ve Çarşamba günü ABD Enerji Bakanlığı’nın istatistik kolu olan (EIA) stok verileri öncesinde yükseldi.

vadeli işlemleri %0,9 artışla 52,71 dolar olurken %0,8 kazanarak 56,11 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,3 yükselişle 1.856,10 dolar olurken %0,1 artışla 1,2255’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir