Avrupa borsaları karışık; Covid-19 korkuları toparlanma iyimserliğini azaltıyor

Avrupa borsaları karışık; Covid-19 korkuları toparlanma iyimserliğini azaltıyor

Avrupa borsaları karışık; Covid-19 korkuları toparlanma iyimserliğini azaltıyor

Investing.com – Avrupa piyasaları Salı günü karışık seyrediyor. Covid-19 salgınına ilişkin yeni endişeler, küresel ekonomide toparlanmaya ilişkin iyimserlikle karşı karşıya.

Almanya’da %0,1 yükselirken %0,1 arttı ve %0,2 düşüş yaşadı.

Avrupa piyasaları ABD’den pozitif bir seans devraldı. Wall Street’te ve Pazartesi günü rekor seviyede kapattı. Asya piyasaları da bu eğilimi takip etmeye niyetlendi. Yatırımcılar, küresel ekonominin salgından kurtulacağına inanıyor.

Bununla birlikte Pazartesi günü Almanya’nın AstraZeneca’nın COVID-19 aşısının kullanımını askıya alan son ülke olmasının ardından Avrupa’daki hissiyat daha zayıf.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa İlaç Kurumu ve ilaç üreticisi, aşıyı olanlarda olası kan pıhtılaşmasına dair endişeleri yatıştırmaya çalışsa da bu çabalar bir işe yaramıyor ve bölgedeki aşılama temposunu daha da yavaşlatarak salgından kurtuluşu öteliyor.

Bu endişelere ek olarak Fransa sağlık bakanlığı, yeni koronavirüs varyantının Brittany’de görüldüğünü duyurdu.

Avrupa dışında Fed, iki günlük Salı günü başlıyor. Tahvil getirilerindeki artış ve ABD ekonomisindeki toparlanmanın, ultra genişlemeci para politikalarını sorgulattığından Merkez bankası üzerindeki ilgi bu hafta daha da yoğun olacak.

Ayrıca (BoE) Perşembe ve (BoJ) Cuma günü toplantısını sonuçlandıracak.

Kurumsal gelişmelerde; Credit Suisse (NYSE:), Greensill’le ilişkili tedarik zinciri finans fonlarının ve uzmanlık firması ile diğer anlaşmaların çöküşünü takiben olası değer düşüklüğü uyarılarının ardından ilgi odağında olacak.

Öte yandan Volkswagen (DE:), sabit maliyetlerde 2 milyar Euro (2,39 milyar dolar) düşüşün yardımıyla 2021 yılı sonrasında %7-8 faaliyet marjı hedefleyeceğini duyurdu.

Salı petrol fiyatları düşüş yaşadı. (API) stok verileri öncesinde yatırımcılar son kazançları kâra dönüştürüyor.

Üretim, Şubat ayında Texas ve civar bölgelerde görülen beklenmedik soğuk havanın etkilerinden yavaş yavaş kurtulmaya devam ederken ABD stokları artıyor. 5 Mart ile biten haftada stoklarda 12,8 milyon varil artış yaşandı. Beklentiler 1 milyon varilin altında bir artış yaşanması yönündeydi.

vadeli işlemleri %1,1 düşüşle 64,66 dolar olurken %1,1 kayıpla 68,14 dolardan işlem gördü. Geçen hafta her iki sözleşme de salgının başlangıcından bu yana gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı.

Öte yandan %0,2 düşerek 1.726,15 dolar olurken %0,1 azalarak 1,1919’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir