Avrupa borsaları karışık; Covid-19 endişeleri tekrar su yüzüne çıktı

Avrupa borsaları karışık; Covid-19 endişeleri tekrar su yüzüne çıktı

Avrupa borsaları karışık; Covid-19 endişeleri tekrar su yüzüne çıktı

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Pazartesi günü karışık bir modda açılıyor. Yatırımcılar, Fed toplantısı öncesinde Çin’in güçlü büyümesi ile yeni Covid-19 endişelerinin verdiği çatışmalı sinyalleri sindirmeye çalışıyor.

Almanya’da %0,2 düşerken %0,3 ve %0,4 artış yaşadı.

Pazartesi günü veriler, Çin’deki ekonomik faaliyetin yeni yılın başında güçlendiğini gösterdi.

Şubat ayında yıllık %35,1 ve %33,8 büyüse de , daha önce kaydedilen %5,2’ye göre %5,5 seviyesinde.

Yatırımcılar önümüzdeki günlerde ABD’den güçlü büyüme rakamları gelmesini bekliyor, özellikle de Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini imzalamasından sonra ve Covid-19 aşı dağıtımının iyi bir tempoda ilerlemesi ile birlikte.

Bununla birlikte Avrupa’da hissiyat daha ihtiyatlı. Cuma günü Almanya’nın halk sağlığı kurumu, üçüncü dalga virüs enfeksiyonunun başladığı konusunda uyarırken İtalya, Paskalya hafta sonunda genel bir karantina daha uygulayacak.

Buna ek olarak sonuncusu İrlanda olan bir dizi Avrupa ülkesi, aşı olan kişilerde ciddi kan pıhtılaşması raporlandıktan sonra AstraZeneca’nın Covid-19 aşısının kullanımını askıya aldı.

Hem Avrupa İlaç Kurumu hem de Dünya Sağlık Örgütü endişeleri önemsemese de bu askıya alma, şüphesiz Avrupa Birliği içinde aşıların piyasaya sürülmesindeki gecikmelere katkıda bulunacak.

bu hafta toplanıyor ve yatırımcılar, artan enflasyon beklentilerinin ABD merkez bankasını başlangıçta öngörülenden daha erken faiz artırmaya başlayacağının sinyalini vermeye sevk edebileceğinden korkmaya başlıyor.

10 yıllık ABD Hazine getirisi, Cuma günü %1,642’ye yükseldikten sonra %1,635 seviyesinde işlem gördü.

(BoE) ve (BoJ) da faiz ayarlama toplantısı yapacak ancak esas ilgi Fed’de.

Kurumsal gelişmelerde Roche (SIX:) ilgi odağında olacak. Pazartesi günü İsviçreli ilaç devi, ABD merkezli moleküler tanısal test üreticisi GenMarkDiagnostics’i 1,8 milyar dolarlık bir anlaşma ile almayı planladığını duyurdu.

Pazartesi günü petrol fiyatları yükseldi. Çin’in ekonomi büyümesiyle ilgili güçlü işaretler üzerine 70 dolara ilerleyerek ülke talebinde artışa işaret ediyor.

vadeli işlemleri %0,6 artışla 65,99 dolar olurken %0,5 yükselişle 69,57 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,2 artarak 1.723,75 dolar olurken %0,2 azalarak 1,1932’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir