Avrupa borsaları karışık; Alman otomobil hisseleri DAX’ı yükseltiyor

Avrupa borsaları karışık; Alman otomobil hisseleri DAX’ı yükseltiyor

Avrupa borsaları karışık; Alman otomobil hisseleri DAX’ı yükseltiyor

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü karışık bir ticaret yaptı. Güçlü otomobil getirileri endeksinin güçlü bir performans sergilemesini sağladı.

%0,7 yükselirken %0,1 büyüdü ve %0,2 geriledi.

Fed Çarşamba günü iki günlük sonuca bağladı ve genişlemeci para politikasını bir süre daha sürdüreceği konusunda yatırımcılara garanti verdi.

Başkan Jerome Powell, bu yıl enflasyonun, merkez bankasının %2 hedefinin üzerinde %2,4’e ulaşmasını beklerken bunun geçici bir artış olacağına işaret etti ve şu an Fed’in 2023’e kadar faiz oranlarını artırmayacağını düşündüğünü söyledi. Fed ayrıca ABD ekonomisinin bu yıl %6,5 yükseleceğini de öngördü.

Dünyanın en büyük ekonomisinin, yakın vadede faiz artırımı olmaksızın güçlü bir şekilde büyüyeceği haberi, otomobil üreticileri ve bankaların öncülüğünde Avrupa’da ekonomik olarak hassas olan sektörlerde güçlü artışlarla sonuçlandı.

Volkswagen (DE:) %10 yükseldi ve otomobil üreticisini, Almanya’da DAX’ın en değerli şirketi haline getirdi.

BMW (DE:) de iyimser elektrikli otomobil satışları üzerine %3,7 artış yaşadı.

(PA:) %3,4 kazandı. Şirket, elektrikli araç pillerini geri dönüştürmek için (BR:) ve Veolia Environnement (PA:) ile işbirliği yapacağını duyurdu.

Bankacılık sektöründe (SIX:) yıllık raporu, yöneticilerin 2020 yılında toplam çalışma bedelinde %12 daha az kazandığını gösterse de hisseleri %2 yükseldi.

Banco BPM (MI:), Unicredit (MI:), Intesa (OTC:), BBVA (MC:), Caixabank (MC:), (MC:) ve Societe Generale (OTC:) hisseleri, Perşembe günü 52 haftanın yükseğini gördü.

Bununla birlikte haberlerin hepsi iyi değil. Avrupa İlaç Kurumu’nun AstraZeneca (NASDAQ:) ve Oxford tarafından geliştirilen aşıyla ilgili güvenlik incelemesi, Perşembe günü yayınlanacak. Bir dizi Avrupa ülkesi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve EMA’nın ilaç kullanımını savunmasına rağmen kan pıhtılaşması endişeleri üzerine bu aşının kullanımını askıya aldı.

Dünyanın aşılama konusunda başarı hikayelerinden birine sahip olan İngiltere’de ülkenin Ulusal Sağlık Servisi, tedarik sorunlarına değinerek önümüzdeki ay “haftalık aşı arzında büyük bir azalma” olacağı konusunda uyardı.

Öte yandan (BoE), seansın sonunda son politika kararını iletecek ancak piyasa büyük değişimler beklemiyor.

Perşembe günü petrol fiyatları zayıfladı. verileri, ABD ham petrol stoklarında geçen hafta artış yaşadığını göstererek talep endişelerini artırdı.

vadeli işlemleri %1 düşüşle 63,94 dolar olurken %1 kayıpla 67,29 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,5 artarak 1.735,05 dolar olurken %0,3 kayıpla 1,1945’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir