Avrupa borsaları karışık, AB liderleri Covid-19’u tartışacak

Avrupa borsaları karışık, AB liderleri Covid-19’u tartışacak

Avrupa borsaları karışık, AB liderleri Covid-19’u tartışacak

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü karışık seyrediyor. Covid-19 durumu mesele olmaya devam ederken AB liderlerinin yapacağı toplantı öncesinde temkinli ticaret hakim.

%0,2 yükselirken %0,2 ve %0,1 kaybetti.

Perşembe günü Avrupa piyasalarının ana odağı, bölgeyi vuran üçüncü Covid-19 dalgasını ve bununla ilişkili aşı dağıtımındaki yavaşlamayı tartışacak olan AB liderleri arasındaki sanal toplantıda olacak.

Artan enfeksiyon oranlarının bölge hastanelerini sıkıştırma tehdidi nedeniyle Almanya, Fransa, İtalya ve Hollanda kısıtlamaları artırdı.

Çarşamba günü Fransa, mevcut olanlar yayılımı engellemeyi başaramazsa daha katı tedbirler almaya hazır olduğunu duyurdu.

Diğer yandan Çarşamba günü AstraZeneca (NASDAQ:), Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği aşısının, semptomları önleme konusundaki etkililik oranının, ilk raporlanan %79 yerine %76 olduğunu söyledi. Fark ufak olsa da bu durum, şirketin iç işleyişine dair yeni sorular yarattı.

Öte yandan GfK endeksi Nisan ayında -6,2 seviyesinde. Mart ayında -12,9 puandan yükseldi ancak hala, karantina baskısı ile ülkedeki kötümser tüketici göstergesi.

Kazanç cephesinde Deutsche Wohnen (OTC:), Cineworld (LON:) ve Smiths Group (OTC:) var.

Perşembe günü petrol fiyatları, Çarşamba günü elde ettiği kazançları tersine çevirdi. Bir konteyner gemisi Süveyş Kanalı’nda karaya oturarak dünyanın en önemli arz güzergahlarından birini tıkadı. Tıkanma hala çözülemedi ancak talep endişeleri ön plana çıktı.

İlgi Avrupa’daki karantinalar üzerinde olurken Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan önemli ekonomilerde de vaka sayıları artıyor. Ayrıca (EIA) resmi verilerine göre stokları geçen hafta 1,9 milyon varil artış yaşadı.

WTI %1,4 düşüşle 60,31 dolara gerilerken %1,2 kayıpla 63,66 dolara düştü.

Öte yandan %0,1 düşüşle 1.732,20 dolar olurken %0,1 artışla 1,1817’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir