Avrupa borsaları karantina endişeleri üzerine düştü, ilgi odağında Türkiye var

Avrupa borsaları karantina endişeleri üzerine düştü, ilgi odağında Türkiye var

Avrupa borsaları karantina endişeleri üzerine düştü, ilgi odağında Türkiye var

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü düşük açılıyor. Üçüncü dalga Covid-19 ile mücadele etmek için yeni karantina uygulamaları planlanırken yatırımcılar Türkiye’deki gelişmeleri de yakından izliyor.

Almanya’da %0,3 düşüş yaşarken %0,6 ve %0,3 kaybetti.

Mevcut karantinayı beşinci aya da uzatmak için bir tasarı teklifi ile Almanya, kısıtlayıcı tedbirleri genişletmeyi düşünen son Avrupa ülkesi. Yeni vaka sayıları, üç hafta önce kısıtlamalar gevşediğinden beri yükselişte.

Bulaşıcı Hastalıklar için Robert Koch Enstitüsü, bir haftada 100.000 nüfusa göre vaka sayısının Pazar günü 103,9 puanda olduğunu söyledi – yoğun bakım ünitelerinin kapasitesi üzerinde çalışmaya başlayacağı eşik ise 100. Fransa geçen hafta yeni karantina tedbirleri duyurdu ve Paris de dahil ülkedeki 16 bölgede bir aylık karantina uygulanmaya başladı.

Bu endişelere ek olarak Pazartesi günü yayınlanan bir YouGov anketine göre AstraZeneca (NASDAQ:) aşısının güvenliğine olan inanç İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya’da büyük darbe aldı. Bu ülkeler, nadir kan pıhtılaşması raporları üzerine kullanımı durdurdu. Avrupa İlaç Kurumu (EMA), Perşembe günü bir ön güvenlik incelemesinde aşının güvenli ve etkin olduğunu söyledi. AstraZeneca, 30.000 gönüllünün oluşturduğu bir örneklemde aşısının, hastalığı önlemede %79 etkin ve hastaneye başvuru ve ölümü önlemede %100 başarılı olduğunu gösteren ABD deneylerinin verilerini açıkladı.

Bu hafta içinde Brüksel’de yapılacak olan Avrupa Birliği zirvesi şimdi video konferans yoluyla düzenlenecek.

İlgi çekecek diğer şey ise Türkiye’deki gelişmeler olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonu sürpriz bir şekilde şahin merkez bankası yöneticisi Naci Ağbal’ı görevden alarak yerine Şahap Kavcioğlu’nu getirdi.

Enflasyonu %16 yakınında kontrol altına almak ve lirayı desteklemek için büyük bir faiz artırımından iki gün sonra bu gelişme yaşandı ve o zamandan beri dolar karşısında yaklaşık %12 değer kaybetti. Bu, 2018 Ağustos ayından bu yana görülen en büyük hamle.

Kurumsal sektörde; Suez’in işini bölme konusunda Suez (PA:) ve Veolia Environnement (PA:) arasındaki savaş, Pazar günü diğer aşamaya geçti. Yatırım fonları Ardian ve Global Infrastructure Partners, Suez işinin bir kısmı için 11,9 milyar Euro (14,2 milyar dolar) teklif sundu.

(LON:), (SIX:) ve Lonza (SIX:) yıllık raporlarını sunacak.

Maden hisseleri de ilgi odağında olacak. Çin’de çevre kirliliği karşıtı yeni tedbirlerin ardından demir cevheri vadeli işlemleri alt üst oldu.

Pazartesi günü petrol fiyatları düşüş yaşayarak son satışları sürdürdü. Avrupa’daki yeni karantinalar, emtialara olan küresel talepteki iyileşme temposuna dair endişeleri artırdı.

vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 60,91 dolar olurken %0,9 kayıpla 63,97 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de geçen hafta en az %6 kayıp yaşadı.

Öte yandan %0,8 düşerek 1.728,25 dolar olurken %0,2 düşüşle 1,1875’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir