Avrupa borsaları genel olarak sakin; İlgi koronavirüsle ilgili gelişmelerde

Avrupa borsaları genel olarak sakin; İlgi koronavirüsle ilgili gelişmelerde

Avrupa borsaları genel olarak sakin; İlgi koronavirüsle ilgili gelişmelerde

 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü büyük oranda sakin kaldı. Yatırımcılar, ABD’deki siyasi kargaşanın yanında koronavirüsle ilgili gelişmeleri de temkinli gözlerle takip ediyor.

%0,1 düşerken ve %0,1 yükseldi.

Avrupa ekonomisi için yakın vadeli görünüm, Bild gazetesinin bir raporu sonrasında karardı. Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, mevcut karantinayı Mart sonuna kadar uzatmak istediğini iddia etti.

ActivTrades’te teknik analist olan Pierre Veyret, “küresel ekonomideki toparlanma beklentileri ile yönlenen Aralık ayındaki ticari coşku, denge fiyatından epey uzaklaşan hisse senetlerine ilişkin değerleme endişeleri ve alarm veren Covid-19 rakamları ile telafi ediliyor gibi görünüyor” dedi.

Dolayısıyla temel hissiyat düşük faiz oranları ve merkez bankaları ile hükümetlerden gelen benzer parasal ve mali teşviklerle ve ayrıca aşıların dağıtımı fikri ile pozitif kaldı.

Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi, ABD Kongresi’nde kısa süre önce yaşanan olaylar üzerine Başkan Donald Trump’ın azlini oylayacak. Başkan Yardımcısı Mike Pence, Trump’ı görevden almak için 25. Yasa Değişikliğine başvurması için yapılan baskılara direndi. Görevini kötüye kullanma davası, Trump’ın görevden ayrıldığı 20 Ocak’tan sonra bile devam edebilir.

Avrupa’da İspanyol telekomünikasyon şirketi Telefonica (NYSE:), Avrupa ve Latin Amerika’daki cep telefonu kulelerini ABD merkezli telekomünikasyon altyapısı operatörü American Towers’a, nakitte 7,7 milyar Euro’ya (9,41 milyar dolara) satma konusunda anlaştıktan sonra hisse senetlerinde %7,5 artış görüldü.

ASOS (LON:), beklenenden daha iyi bir ticari güncelleme paylaştıktan sonra %3 artarken (PA:), Kanada’nın Couche-Tard’ı ile Fransız perakendecinin satın alınması üzerine görüşme halinde olduğu ortaya çıktıktan sonra hisseleri %6 kazandı.

Euro bölgesinin Kasım ayı da yolda. Salgındaki canlanma ile bölge çift dipli bir resesyona girdiğinden Euro bölge ekonomisi, bu yılın başında yine küçülmeye hazırlanıyor.

Petrol fiyatları Çarşamba günü yükselmeye devam etti. Endüstri verileri, ABD stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüşün yaşandığını göstererek petrol fiyatlarını destekledi ve ABD’de virüsü kontrol altına alma çabalarının, Avrupa’ya göre talep üzerinde çok daha az etki gösterdiğini ortaya koydu.

(API) raporuna göre ABD petrol stoklarında geçen hafta 5,8 milyon varil düşüş yaşandı – beklentiler 2,7 milyon varillik düşüş yönündeydi. Hükümet birimi (EIA) ise raporunu günün ilerleyen saatlerinde yayınlayacak.

vadeli işlemleri %0,3 artışla 53,37 dolar olurken %0,5 kazanarak 56,84 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de Şubat ayından beri gördükleri en yüksek seviyelerde işlem görüyor.

Öte yandan , %0,7 yükselişle 1.857,35 dolar olurken %0,2 düşüşle 1,2186’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir