Avrupa borsaları genel olarak düşüşte; yüksek getiri ve artan Covid-19 vakaları baskı yapıyor

Avrupa borsaları genel olarak düşüşte; yüksek getiri ve artan Covid-19 vakaları baskı yapıyor

Avrupa borsaları genel olarak düşüşte; yüksek getiri ve artan Covid-19 vakaları baskı yapıyor

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, Wall Street’te teknoloji sektöründeki büyük satışları takiben Cuma günü büyük oranda düşük açılıyor. Yatırımcılar Covid-19 vakalarındaki artıştan kaynaklanıyor.

%0,1 artsa da %0,8 ve %1,6 geriledi.

Teknoloji ağırlıklı endeksi Perşembe günü Wall Street’te %3 düşük kapattı. Fed’in güvercin mesajı, anlamlı miktarlarda nakit yaratması uzun zaman alacak olan bu son derece yüksek değerli hisse senetlerine sahip olma konusunda endişelere yol açtıktan sonra ABD tahvil getirilerinde artış görüldü.

Cuma günü %1,7 seviyesinde işlem gördü. Fed büyüme ve enflasyon tahminlerini artırıp mevcut politikayı da 2023’e kadar koruyacağını söyledikten bir gün sonra Perşembe günü tahviller %1,75’e yükseldi.

Büyüme görünümü Avrupa’da farklı görünüyor. Üçüncü dalga Covid-19 yeni karantinalarla ve ekonomik toparlanmada gecikmelerle tehdit ediyor.

AB’de nüfus olarak en büyük ülke olan Almanya, Perşembe günü vaka sayılarında 22 Ocak’tan beri gördüğü en büyük artışı kaydetti. Buna ek olarak Fransa, Paris çevresindeki Ile de France bölgesi de dahil olmak üzere 8 bölgede, yayılımı durdurmak için bir aylığına daha sıkı bir karantina uygulayacağını söyledi.

Perşembe günü iyi haberler de aldık: AB’nin ilaç düzenleyicisi, AstraZeneca’nın Covid-19 aşısının sağladığı faydaların risklerden daha fazla olduğunu onayladı. Ancak daha önce bir dizi Avrupa ülkesi, bu ilacı kullanımını askıya almıştı ve bu da AB’de zaten yavaş olan aşı dağıtımını daha da yavaşlattı.

Kurumsal sektörde; teknoloji sektörünün yanında petrol hisseleri de genel piyasayı düşürecek. Cuma günü ham petrol fiyatları zayıfladı ve küresel talebe yönelik yavaş büyüme endişeleri arasında büyük satış eğilimini sürdürdü.

vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 59,69 dolar olurken %0,5 kayıpla 62,97 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de art arda altıncı günde de düşüş yaşıyor ve bu hafta %8 üzerinde kayıp yaşayarak Ekim ayından beri gördükleri en büyük haftalık kayıp yolunda ilerliyor.

Öte yandan %0,5 artarak 1.740,55 dolar olurken %0,1 düşüşle 1,1925’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir