Avrupa borsaları düşüşte; Virüs vakaları hissiyatı düşürüyor

Avrupa borsaları düşüşte; Virüs vakaları hissiyatı düşürüyor

Avrupa borsaları düşüşte; Virüs vakaları hissiyatı düşürüyor

 

Investing.com – Pazartesi günü Avrupa borsaları, Covid-19 ile ilişkili endişeler yüzünden düşük açılıyor ve Çin’in ekonomik büyümesinin sağlıklı görünümü de ikna edemiyor.

%0,3, %0,6 ve %0,1 düşüş yaşadı.

Pazartesi günü Çin, ekonominin geçen yıl %2,3 büyüdüğünü raporladı. , bir yıl önceki son çeyreğe göre perakende satışlarda yaşanan %4,6’lık artışın yardımıyla son çeyrekte bir yıl öncesine göre %6,5 yükseldi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin rakamları, başta Avrupa olmak üzere artan son virüs vakalarının etkisine dair endişelerle gölgede kalma eğilimindeydi.

Çin kısa süre önce 28 milyondan fazla kişiyi kilit altına aldı. Avrupa’da son kısıtlamalara yönelik muhalefet artıyor. Pazar günü Amsterdam’da birçok kişi, çevik kuvvet dağıtmadan önce izinsiz protesto gösterisi yaptı. ABD’de ise virüs salgını, Cuma günkü perakende satış verilerine göre tüketici harcamasına darbe oldu.

Ancak Pazartesi günü Avrupa’daki kayıplar sınırlı olabilir. ABD, Martin Luther King günü nedeniyle tatilde ve Perşembe günü (ECB) son toplantısı var.

Yatırımcılar, Cumhuriyetçilerin muhalefeti göz önüne alındığında seçilmiş Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik planı önerisinin ne kadarlık kısmının Kongre’de kabul alacağının yanında Biden’in Çarşamba günkü yemini öncesinde olası şiddet endişeleri nedeniyle de gözünü Washington’dan ayırmayacak.

Avrupa’da AstraZeneca (NASDAQ:), mide kanseri ilacı için ABD onayı alan bir ilaç üreticisi olarak ilgi toplayacak.

Pazartesi günü petrol fiyatları, başta Çin olmak üzere artan virüs vakalarının, talepte görülen son toparlanmayı sorgulatması ile düşüş yaşadı.

vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 52,20 dolar olurken %0,4 kayıpla 54,86 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de Cuma günü %2 üzerinde düşüş yaşadı.

Öte yandan , %0,3 artışla 1.836,05 dolar olurken %0,1 artarak 1,2084’ten alıcılandı.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir