Avrupa borsaları düşüşte; Fed toplantısı öncesi Covid-19 endişeleri artıyor

Avrupa borsaları düşüşte; Fed toplantısı öncesi Covid-19 endişeleri artıyor

Avrupa borsaları düşüşte; Fed toplantısı öncesi Covid-19 endişeleri artıyor

 

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü düşük açılacak. Fed’in iki günlük toplantısı öncesinde Covid-19 endişeleri artıyor.

Almanya’da %0,1 düşerken %0,3 ve %0,8 düşüş yaşadı.

Fransa Başbakanı Jean Castex Salı günü parlamentoda konuştu ve yedi günlük ortalama yen vaka sayılarının en son Kasım ayında görülen seviyelere yükselmesi ile Fransa’nın üçüncü Covid-19 dalgasına girdiğini söyledi.

Fransa’nın sağlık yetkilileri, Salı günü yeni vaka sayısının önceki Salı gününe göre %4,5 artarak 29.975 olduğunu ve bir buçuk ayın en büyük haftalık artışı olduğunu bildirdi.

Salı günü Robert Koch Enstitüsü de geçen hafta %20 artışla Almanya’da vakaların katlanarak yayıldığı konusunda uyarmıştı.

Avrupa İlaç Kurumu’nun AstraZeneca aşısının kullanım için güvenli olduğuna inandığını tekrarlamasının ardından Salı günü Fransa ve İtalya, aşı dağıtımına devam edeceğini söyledi.

Piyasadaki kayıplar, Fed’in iki günlük ve akabinde Başkan Jerome Powell’ın öncesinde sınırlı olabilir.

ABD merkez bankası yeni ekonomi ve faiz oranı tahminlerini paylaşacak ve 2021’de daha güçlü bir büyüme görmesi muhtemel. Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisi henüz görülmezken merkez bankasının mevcut kılavuzunun önerdiği gibi piyasa, 2024’ten daha yakın bir zamanda faiz artırımı beklemeye başlıyor.

Bu hafta toplantısı olan diğer bankalar, Perşembe günü (BoE) ve Cuma günü (BoJ).

Kurumsal gelişmelerde Alman sigortacı Munich Re, çeyrek dönemlik rapor sunacakken otomobil devi BMW (DE:) de yıllık raporunu paylaşacak.

Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi. (API) raporuna göre geçen hafta stoklarında sürpriz bir düşüş yaşandı.

Şubat ayında güney eyaletlerde görülen beklenmedik soğuk havanın etkisi, ülkenin rafinaj kapasitesinin büyük bir bölümünü aksattığından ABD stokları artış yaşıyordu.

enerji Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) resmi verileri seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve ham petrol stoklarında yaşanan bu düşüşü doğrulamak için dikkatlice incelenecek.

vadeli işlemleri %0,6 artışla 65,21 dolar olurken %0,5 yükselişle 68,72 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,2 artarak 1.735,05 dolar olurken %0,1 yükselişle 1,1904’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir