Avrupa borsaları düşüşte; Euro bölgesi dördüncü çeyrek GSYH revizyonu açıklanacak

Avrupa borsaları düşüşte; Euro bölgesi dördüncü çeyrek GSYH revizyonu açıklanacak

Avrupa borsaları düşüşte; Euro bölgesi dördüncü çeyrek GSYH revizyonu açıklanacak

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Salı günü düşük açılıyor. Yatırımcılar, ABD teşvik paketindeki ilerlemenin ardından bile teknoloji hisseleri için bir düşüş bacağını daha ve hayal kırıklığı yaratan Japon büyümesini sindirmeye çalışıyor.

%0,1 düşüş yaşarken %0,1 ve %0,4 geriledi.

Meclis Başkanı Nancy Pelosi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Biden’in 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 paketinin, “en geç Çarşamba sabahına kadar” Temsilciler Meclisi tarafından alınacağını söyledi.

Cumartesi günü paket Senato’dan geçmişti. Tasarı Temsilciler Meclisi’nden geçtiğinde Başkan Joe Biden’in imzalamasının yolu açılacak.

Hisse senedi piyasaları, genişlemeci maliye ve para politikasının ekonomik toparlanmayı güçlendireceği beklentileri ile desteklendi. Hazine Bakanı Janet Yellen da bu anlaşmanın “çok güçlü” bir ABD gelişmesini artıracak yeterli kaynağı sunacağını söyleyerek pekiştirdi.

Bununla birlikte Japonya’dan gelen haberler hayal kırıklığı yarattı. Ülke Ekim-Aralık döneminde ilk raporlanandan daha yavaş bir tempoda büyüdü; %3,0 olan ilk büyümeye kıyasla %2,8 büyüme gösterdiği belirtildi.

Avrupa’da İngiltere Bankası (BoE) Yöneticisi Andrew Bailey, Pazartesi günkü açıklamasında İngiltere ekonomisine yönelik risklerin düşüş yönlü olmaya devam ettiğini söyledi.

Bu açıklama, seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan dördüncü çeyrek büyüme rakamlarını odağa getirdi.

Kurumsal gelişmelerde; Vivendi (OTC:) ilgi odağında olacak. Bir grup yatırımcı, medya devinin yirmi yıl önceki bir birleşme anlaşması sırasında yanlış mali beyanlarda bulunduğunu iddia ederek bir Fransız mahkemesine 1 milyar Euro (1,2 milyar dolar) tazminat talebinde bulundu.

Deutsche Post (OTC:), Continental (DE:), (LON:), (LON:) ve Domino’s Pizza Group (LON:) kazançları da ilgi çekecek.

Salı günü genel olarak güçlü olan dolar ile petrol fiyatları düşüş yaşadı. Pazartesi günü Yemen üslü kuvvetlerin hem drone hem de füze ile tesislerine yaptığı saldırının ardından Suudi Arabistan arzında aksama olacağı korkuları yatıştı.

saldırı sonrasında 70 dolar üzerine çıktı. Bununla birlikte sınırlı bir etki vardı ve fiyatlar günü düşük bitirdi.

İlgi şimdi (API) yayınlayacağı verilerinde olacak.

ABD vadeli işlemleri %0,7 düşüşle 64,62 dolar olurken Brent sözleşmesi %0,4 kayıpla 67,96 dolardan alıcılandı.

Öte yandan %0,7 artışla 1.689,35 dolar olurken %0,1 yükselişle 1,1857’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir