Avrupa borsaları düşüşte; Covid-19 karantinaları baskı yaratıyor

Avrupa borsaları düşüşte; Covid-19 karantinaları baskı yaratıyor

Avrupa borsaları düşüşte; Covid-19 karantinaları baskı yaratıyor

Investing.com – Yatırımcıların artan karantina tedbirleri ile ek teşvik duyurusu arasında kalmasıyla Avrupa borsaları Cuma günü düşüş yaşadı.

%0,4 düşerken %0,7 geriledi ve %0,4 kaybetti.

ABD’nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, Covid-19 pandemisi karşısında ekonomiyi desteklemek için 1,9 trilyon dolarlık bir teşvik planı sundu.

Teklif içinde federal işsizlik ödemelerinde ve pek çok Amerikalıya yapılacak doğrudan ödemelerde artış, eyalet ve yerel idarelere daha çok destek ve Covid-19 test ve aşılama programı için ek finansman vardı.

Demokratlar, Temsilciler Meclisi yanında Ocak ayı başında Senato kontrolünü ele geçirdikten sonra bu teklif zaten bekleniyordu.

Avrupa’da Fransa, gece sokağa çıkma yasağını en az iki haftalığına iki saat uzatacağını duyururken Almanya hükümeti, daha katı karantina kısıtlamalarını düşünüyor.

İtalya sadece artan vaka sayılarından değil, ayrıca derinleşen siyasi krizden de mustarip. Eski Başbakan Matteo Renzi, parlamentodaki çoğunluğunu reddederek Italia Viva partisini iktidardaki koalisyon hükümetinden çekti.

Kurumsal gelişmelerde; SAP (DE:), faaliyet nakit akışında büyük bir artı raporlayıp öngörülerini artırdıktan sonra güçlü açılmaya hazırlanırken Aveva (LON:) da dördüncü çeyrekte kurdan arındırılmış gelirinde %26 artış bildirdi.

Öte yandan İngiltere’de (LON:), şirket yöneticilerinin rüşvet şüphesiyle ilgili üç yıllık soruşturmasını kapattığını söyledi.

Ekonomi verisi cephesinde; Kasım ayında %2,6 düşerek Şubat 2020’de gördüğü seviyelerin %8,5 altına düştü ancak bu oran, %5,6 beklentisi kadar kötü değildi.

Çin’de yeniden artan vaka sayısına yönelik endişeler arasında petrol fiyatları Cuma günü zayıfladı. Ülke, Cuma günü 10 ay içinde en yüksek günlük vaka sayısını raporladı. Bu durum, talebi etkileme ihtimali ile birlikte 28 milyon kişinin karantinaya girmesine neden oldu.

Bununla birlikte her iki ham petrol göstergesi 50 dolar üzerinde seyrediyor ve ek mali teşvik, Covid-19 aşı atılımları ve Suudi Arabistan’ın ek üretim kesintisi sözü ile 10 ayın yüksek seviyelerine yakın.

vadeli işlemleri %0,9 düşüşle 53,08 dolar olurken %1,3 kayıpla 55,69 işlem gördü.

Öte yandan , %0,1 düşüşle 1.849,10 dolar olurken %0,1 kayıpla 1,2143’ten alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir