Avrupa borsaları düşüşte; Covid-19 endişeleri artıyor

Avrupa borsaları düşüşte; Covid-19 endişeleri artıyor

Avrupa borsaları düşüşte; Covid-19 endişeleri artıyor

 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Cuma günü yatırımcıların koronavirüse ilişkin yeni endişelerini ve İngiltere’nin zayıf büyüme verilerini sindirmek zorunda kalmasıyla zayıfladı.

Almanya’da %0,6 düşük işlem gördü, Fransa’da %0,1 düştü ve İngiltere’nin endeksi %0,4 düştü.

İngiltere ve ABD aşı dağıtımını sürdürürken AB, nüfusu aşılamakla uğraşıyor. Orta Avrupa’nın çoğunda olduğu gibi Almanya ve İtalya gibi büyük ülkelerde enfeksiyon oranları yine artıyor.

Fransa Çarşamba günü iki hafta içinde ilk olmak üzere 30.000 üzerinde yeni koronavirüs enfeksiyonu raporladı. Ülkenin sağlık bakanı Olivier Veran, Paris’teki virüs durumunun “özellikle endişe verici” olduğu uyarısında bulundu.

İngiltere’nin verileri, İngiltere ekonomisinin Ocak ayında %2,9 küçülme yaşadığını gösterdi (pandemi öncesindeki zirveye göre %9 daha küçük).

Başkan Joe Biden, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini imzalayıp 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatiline kadar normal hayata dönüş ihtimalini artırdıktan sonra Avrupa ve Asya Wall Street’ten pozitif devir aldı.

Kurumsal gelişmelerde; EssilorLuxottica (PA:) %1 yükseldi. Fransız-İtalyan güneş gözlüğü şirketi, piyasalar toparlandıkça yılın ikinci yarısında olumlu sonuçlar raporladı ve temettü ödeyeceğini belirtti.

(LON:) Aralık ayından beri güçlü bir toparlanma gördüğünü söyledikten sonra hissesi %7’den fazla değer kazandı.

(LON:) mali durumunu desteklemek için varlık satışlarını başlattıktan sonra hisseleri %5,8 yükselirken Berkeley Group (LON:) gelirlerin bu yıl karının stabil olmasını beklediğini söyledikten sonra hisseleri %4,4 düştü.

(PA:) Alman rakibi Daimler’deki (OTC:) payını 1,1 milyar Euro’ya (1,4 milyar Dolar) sattığını açıkladıktan sonra hisseleri %0,5 düştü. Daimler de %2,1 kayıp yaşadı.

Cuma günü petrol düşüş yaşadı ancak küresel ekonomi – özellikle de seyahat sektörü – toparlandıkça yılın ikinci yarısında talepteki toparlanmaya ilişkin güven ile yüksek seviyelerde kaldı.

vadeli işlemleri %0,6 düşüşle 65,61 dolar olurken %0,4 düşerek 69,37 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %1 düşerek1.704,80 dolar olurken %0,4 düşüşle 1,1934’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir