Avrupa borsaları düşüşte; Covid-19 endişeleri artıyor

Avrupa borsaları düşüşte; Covid-19 endişeleri artıyor

Avrupa borsaları düşüşte; Covid-19 endişeleri artıyor

 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü düşük açılıyor. Covid-19 salgınından çıkışın hızına yönelik endişeler, hissiyatı baskılıyor.

Almanya’da %0,1 düşüş yaşarken %0,4 ve %0,5 kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus Salı günü yaptığı açıklamada Covid-19 vakalarındaki ve ölümlerdeki son artışın, “gerçekten endişe verici bir eğilimi” gösterdiğini söyledi.

Yüksek bulaşıcılığı olan varyantlar yayılmaya devam ederken Birleşmiş Milletler bu haftanın başında dünyanın çoğu bölgesinde yeni Covid-19 vakalarında artış görüldüğüne işaret etmişti.

Avrupa’da Hollanda, ülke çapında sokağa çıkma yasağı ve diğer kısıtlamaların, Nisan sonuna kadar üç hafta uzatılacağını söyledi. Almanya, Fransa ve İtalya da daha sıkı kısıtlayıcı tedbirler duyurmuştu.

Wall Street’te %0,9 düşerken %0,8 ve %1,1 geriledi.

Çarşamba günü Asya’da da resim iç açıcı değildi. Japonya’nın endeksi %2 düşerken Güney Kore’nin endeksi %0,3 ve Hong Kong’un ’i %2 kaybetti.

Endişelere ek olarak AstraZeneca (NASDAQ:) aşısının güvenliğine olan inanç, Salı günü bir darbe daha aldı. ABD’nin bir sağlık kuruluşu, deneyin güncel olmayan verileri içermiş olabileceğini söyledi.

Pozitif tarafta ise Mart ayında Japonya’nın fabrika aktivitesindeki büyümenin tempo kazanması var. Ülkenin verileri, Şubat ayında 51,4 olan nihai okumaya göre Mart ayında mevsimsellikten arındırılmış olarak 52,0 puana yükseldi.

ve benzer verileri ise Çarşamba günü açıklanacak ve bölgenin imalat ve hizmet endüstrilerinin durumuna dair daha çok ipucu sunacak.

İngiltere’nin enflasyon verileri de düşük geldi; %0,8 beklentilerine kıyasla Şubat ayı verileri, yıllık bazda sadece %0,4 ve %0,5 beklentilerine kıyasla aylık bazda %0,1 yükseldi.

Kurumsal sektörde; E.ON (DE:) ve (LON:) kazançları ile Commerzbank (DE:) yıllık raporu yayınlanacak.

Önceki seansta yaşadığı büyük kayıpların ardından petrol fiyatları, Çarşamba günü yükseldi ancak Avrupa’daki yeni karantinalar ile ABD stoklarındaki artış ışığında talepteki toparlanmanın yavaşlığına dair endişeler sürüyor.

(API) verilerine göre stoklarında geçen hafta 2,9 milyon varil artış yaşandı. (EIA) verileri ise ilerleyen saatlerde açıklanacak.

WTI %1,3 artışla 58,49 dolar olurken %1,4 yükselerek 61,64 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,2 artarak 1.729,05 dolar olurken %0,1 düşüşle 1,1845’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir