Avrupa borsaları düşüşte; artan verimler baskı yapıyor

Avrupa borsaları düşüşte; artan verimler baskı yapıyor

Avrupa borsaları düşüşte; artan verimler baskı yapıyor

 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, daha yüksek tahvil verimlerine ve artan hisse senedi değerlemelerine dair endişeler artarken Wall Street ve Asya’daki zayıflığı takiben Perşembe günü düşük açılıyor.

%0,1 düşerken %0,5 ve %0,4 geriledi.

Hisse senedi endeksleri Çarşamba günü Wall Street’te düşük kapattı. Teknoloji ağırlıklı %2,7 kayıpla başı çekti. Bu zayıflık Asya’ya da bulaştı; Japonya’da %2,1 ve Hong Kong’da %2,5 kayıp yaşadı ve Avrupa da bunu takip edecek.

Bu kayıplar öncesinde ABD Hazine getirilerinde yeni artışlar yaşandı. 10 yıllık getiri, Çarşamba günü %1,49’a yükseldikten sonra %1,48’den işlem gördü. Bu durum enflasyonda olası bir artış ve Fed’in ultra genişlemeci para politikalarını beklenenden önce sıkılaştırma kararı endişelerini alevlendirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell konuşma yapacak ve yatırımcılar, Hazine getirilerindeki son artışı göz ardı edip etmeyeceğini görmek için bekleyecek.

Avrupa’nın majör devlet tahvil getirileri, en önemli örneği Alman bund, yükseldi ancak tepki verip vermeme ihtiyacı üzerinden Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) gelen karışık bazı sinyaller ortasında Amerikalı emsallerinden daha az bir artış oldu.

Artan getiriler, beklenen kârı uzak gelecekte olan hisselerin çekiciliğini azaltır.

Diğer yandan koronavirüs salgınının ekonomik etkisi Avrupa’da hala keskin bir şekilde hissediliyor. Motor İmalatçıları ve Tüccarlar Derneği’ne göre İngiltere’nin yeni araba kayıtları, 1959’dan bu yana aylık en düşük hacmiyle birlikte Şubat ayında yıllık bazda yaklaşık %36 düşüş yaşadı.

Kurumsal gelişmelerde; teknoloji sektörü ilgi odağında olacak. Çarşamba günü teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite endeksinde büyük artışlar yaşandı.

Diğer yandan havayolu şirketi Lufthansa (DE:), dördüncü çeyrekte beklenenden daha küçük bir net kayıp paylaşarak 2021 yılı için faaliyet kaybını geçen yıla göre daha düşük öngördü. Alman ilaç üreticisi Merck KGaA (DE:), 2021 için güçlü bir görünüm sundu.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, OPEC+ toplantısı öncesinde kendilerini konumlandırdı.

Etkili grubun üretim kesintilerini azaltması bekleniyordu ancak Reuters, artık mevcut kesintileri Nisan ayında da sürdürmeyi düşündüklerini bildiriyor.

Bu gelişme, yatırımcıların Çarşamba günü stoklarında artış olduğunu gösteren raporu görmezden gelmelerini sağladı. Verilere göre geçen hafta 21 milyon varil ile rekor bir artış oldu.

vadeli işlemleri %0,5 artışla 61,57 dolar olurken %0,9 yükselişle 64,62 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,2 artarak 1.718,75 dolar olurken %0,1 kayıpla 1,2056’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir