Avrupa borsaları düşüşte; artan tahvil getirileri baskı yapıyor

Avrupa borsaları düşüşte; artan tahvil getirileri baskı yapıyor

Avrupa borsaları düşüşte; artan tahvil getirileri baskı yapıyor

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Cuma günü düşüş yaşadı. ABD’nin artan tahvil getirileri ve Covid-19 salgınına yönelik yeni endişeler, yatırımcıları ürküttü.

%0,9 düşerken %0,7 ve %1,1 geriledi

Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının, ultra genişlemeci para politikasını yakın zamanda değiştirmeyeceğini açıkça belirtti.

Bu açıklama, Hazine getirilerini geçen haftanın yükseklerine çıkardı, bu da hanehalkı ve iş dünyası için borçlanma maliyetlerini yükselterek toparlanmayı engelleyebilir.

Şubat ayı ilerleyen saatlerde açıklanacak ve Ocak ayında sadece 49.000 artış yaşanmasının ardından 182.000 artış yaşanmış olması bekleniyor.

Cuma günkü endişelere ek olarak; Avustralya için hedeflenen 250.000 doz AstraZeneca aşısının bir sevkiyatı, yeni AB kuralları uyarınca İtalya tarafından engellendi. İtalya, son iki hafta içinde vaka sayılarında artış yaşayan AB ülkelerinden biri.

Dünya Sağlık Örgütü, geçen hafta dünya genelindeki virüs vakalarının yedi hafta içinde ilk kez yükseldiğini söylemişti.

OPEC+’nın Nisan ayında üretimi artırmama kararını takiben ham petrol fiyatları arttıkça petrol ve gaz hisseleri üstün performans gösterdi. Equinor %1,8 artışla bir yılın en yükseğine ulaşırken Royal Dutch Shell (AS:) ve (PA:) hisseleri yüzde yarımdan az kayıp gördü.

Grup, Perşembe günkü toplantısında mevcut kesintileri sürdürmeyi onayladı. Son birkaç aydır artan petrol fiyatları nezdinde Rusya ve Kazakistan için ufak muafiyetler yapıldı.

vadeli işlemleri %1,4 artışla 64,75 dolar olurken %1,6 yükselişle 67,80 dolardan işlem gördü. Her ikisi de Perşembe günü %4 üzerinde artış kaydetti.

Kurumsal gelişmelerde; Stellantis (PA:) Perşembe günü otomobil parça üreticisi Faurecia’da bulunan hissesini hissedarlara dağıtacağını duyurduktan sonra %0,6 yükseldi.

İsviçreli bankacılık devi UBS’nin (SIX:) net kârı, denetlenmemiş sonuçlara göre geçen yıl marjinal bir düşüş yaşarken yöneticilerinin ücreti yükseldi ve hisseleri %1,6 kaybetti.

(LON:) %1,2 yükseldi. Geçici enerji sağlayıcısı, özel sermaye şirketlerinin 2,3 milyon sterlin (3,2 milyar dolar) devralım teklifini desteklerken Londra Borsası (LON:), 2020 kârında sağlıklı bir artış raporlayıp temettüde artış duyurmasına rağmen %4,5 kayıp yaşadı.

Öte yandan %0,6 düşüşle 1.690,70 dolar olurken %0,3 kayıpla 1,1926’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir