Avrupa borsaları düşüş yaşadı; ekonomik büyüme endişeleri kalıcı

Avrupa borsaları düşüş yaşadı; ekonomik büyüme endişeleri kalıcı

Avrupa borsaları düşüş yaşadı; ekonomik büyüme endişeleri kalıcı

Investing.com – Avrupa piyasaları Cuma günü düşüş yaşayarak artan Covid-19 vakalarının ekonomik büyümeyi önleyeceğine dair endişeler arasında genel olarak pozitif olan bir haftayı bitirdi.

%0,8 gerilerken %0,8 ve %0,6 düşüş yaşadı.

İngiltere’nin , Aralık ayında sadece %0,3 büyüme ile beklenenin altında kaldı. Perakendeciler, bir önceki ay uygulanan kısmi koronavirüs karantinasından toparlanmak için çırpınsa da şimdiye kadarki en kötü yılı yaşadı.

Öte yandan endeksi Aralık ayında 49,1 puandan 47,5 puana geriledi ve bölgenin, yeni yılın ilk ayında ekonomik olarak büyüme göstermek için boğuştuğunu gösterdi.

Bunun öncesinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Perşembe günü yaptığı uyarıda artan virüs vakaları ile karantina gibi kısıtlayıcı tedbirlerin, bölgenin ekonomik görünümü için bir engel oluşturabileceğini söyledi.

Lagarde ayrıca ECB’nin, gerek olmadığı takdirde tahvil alım programının tamamını kullanmayacağını hiç olmadığı kadar net bir şekilde belirtti.

Avrupa hükümetleri Covid-19 vakalarındaki artış ile mücadele ediyor. Örneğin İngiltere, Çarşamba günü art arda ikinci günde yeni rekor ölüm sayısı paylaştı.

Bu hafta şimdiye kadar güçlü artışlar yaşayan hisse senedi piyasaları, ABD’de sorunsuz iktidar değişimi ve ABD teşvikinin küresel varlıklara destek sunmaya devam edeceğine yönelik güçlü beklentileri yansıtıyordu.

Kurumsal gelişmelerde (LON:) hissesi %1,9 kaybetti. İngiltere perakende şirketi, fiyat kaygısı nedeniyle rakip Top Shop için verdiği teklifi geri çekti.

(DE:) %4,1 yükseldi. Alman mühendislik şirketi, mali ilk çeyrek sonuçlarının beklentileri aştığını ve hedefini gözden geçirmesi gerekeceğini söyledi.

Ayrıca PRISA (MC:) %6,3 yükseldi ve (PA:), İspanyol medya grubundan %7,6’lık bir hisse satın alacağını söyledi.

Çin’de artan vaka sayıları ve kısıtlayıcı tedbirlerin yeniden uygulanması ile talebin şiddetli bir etki altında kalacağına dair endişeler ile Cuma günü petrol zayıfladı.

Şanghay iki ay içinde ilk kez yere bulaşma vakası raporlarken Pekin, Yeni Ay Yılı sırasında kentte çalışan on milyonlarca kişinin köylerine dönmemeleri çağrısında bulunuyor.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Cuma günü haftalık paylaşacak. (API), ülkenin ham petrol stoklarında 2,6 milyon varil artış olduğunu gösterdi.

vadeli işlemleri %1,5 düşüşle 52,35 dolar olurken %1,3 kayıpla 55,38 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,2 düşüşle 1.861,40 dolar olurken %0,2 artışla 1,2180’den alıcılandı.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir