Avrupa borsaları düşük; yeni Covid-19 endişeleri ve İngiltere GSYH okuması baskı yaratıyor

Avrupa borsaları düşük; yeni Covid-19 endişeleri ve İngiltere GSYH okuması baskı yaratıyor

Avrupa borsaları düşük; yeni Covid-19 endişeleri ve İngiltere GSYH okuması baskı yaratıyor

 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü karışık seyrediyor. Yatırımcılar Wall Street’ten gelen pozitif havanın yanında Covid-19’la ilgili yeni endişeleri ve İngiltere’nin zayıf büyüme verilerini sindirmeye çalışıyor.

Almanya’da %0,1 düşerken %0,1 ve %0,3 düşüş yaşadı.

Başkan Joe Biden, 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini imzalayıp 4 Temmuz Bağımsızlık Günü tatiline kadar normal hayata dönüş ihtimalini artırdıktan sonra Avrupa ve Asya Wall Street’ten pozitif devir aldı.

Wall Street’te ve rekor yükseklerde kapanırken %2,5 yükseldi.

Yine de Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) güvercin tonuna rağmen Avrupa’daki hissiyat temkinli. Banka, borç finansman maliyetlerindeki yersiz artışı durdurmak için tahvil alımlarını önemli ölçüde artırmaya hazır olduğunu belirtti.

İngiltere ve ABD aşı dağıtımını sürdürürken AB, nüfusu aşılamakla uğraşıyor. Orta Avrupa’nın çoğunda olduğu gibi Almanya ve İtalya gibi büyük ülkelerde enfeksiyon oranları yine artıyor.

Fransa Çarşamba günü iki hafta içinde ilk olmak üzere 30.000 üzerinde yeni koronavirüs enfeksiyonu raporladı. Ülkenin sağlık bakanı Olivier Veran, Paris’teki virüs durumunun “özellikle endişe verici” olduğu uyarısında bulundu.

İngiltere’nin verileri, İngiltere ekonomisinin Ocak ayında %2,9 küçülme yaşadığını gösterdi (pandemi öncesindeki zirveye göre %9 daha küçük).

Kurumsal gelişmelerde; EssilorLuxottica (PA:) ilgi odağında olacak. Fransız-İtalyan güneş gözlüğü şirketi, piyasalar toparlandıkça yılın ikinci yarısında olumlu sonuçlar raporladı ve temettü ödeyeceğini belirtti.

Cuma günü petrol düşüş yaşadı ancak küresel ekonomi – özellikle de seyahat sektörü – toparlandıkça yılın ikinci yarısında talepteki toparlanmaya ilişkin güven ile yüksek seviyelerde kaldı.

vadeli işlemleri %0,8 düşüşle 65,51 dolar olurken %0,7 azalışla 69,14 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %1 düşüşle 1.706,25 dolar olurken %0,3 azalarak 1,1944’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir