Avrupa borsaları düşük; ECB toplantısı öncesi temkinlilik hakim

Avrupa borsaları düşük; ECB toplantısı öncesi temkinlilik hakim

Avrupa borsaları düşük; ECB toplantısı öncesi temkinlilik hakim

Investing.com – Avrupa borsaları, yavaşlayan bir ekonomik toparlanma endişeleri arasında Wall Street’te dün yakalanan ivmeyi korumakla mücadele ederken Çarşamba günü düşük açılıyor.

Almanya’da %0,3 düşerken %0,3 geriledi ve %0,8 kaybetti.

Salı günü teknoloji ağırlıklı %3,7 yükselişle Kasım ayından beri gördüğü en iyi günü yaşadı. Yatırımcılar, son düşüşlerin ardından popüler büyüme hisselerine döndü.

Bununla birlikte bu artış, Asya’da ciddi bir artışa dönüşemedi. Çin hisseleri, Aralık ortasından beri gördüğü en düşük seviyeleri gördükten sonra ufak artışlar yaşarken Avrupa’da hissiyat, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günkü toplantısı öncesinde temkinli.

Euro bölgesinin çeyrek dönemlik okuması, Almanya’nın daha güçlü büyüme oranlarına rağmen Salı günü dördüncü çeyrekte %-0,6’dan %-0,7’ye geriledi. Euro bölgesindeki karantinalar büyüme üzerinde baskı yarattı.

Bu karaninaların yakın zamanda gevşeyeceğine dair umutlar olsa da bölge, ilk çeyrek GSYH rakamları paylaşıldığında teknik bir resesyona kaydı gösterebilir. Bu, özellikle Avrupa tahvil verimleri yükselerek mali koşulları sıkılaştırma olasılığı taşırken ECB üzerinde baskı yaratıyor.

Bir diğer endişe kaynağı, İngiltere ve AB arasındaki diplomatik çekişme. Avrupa Konseyi başkanı Charles Michel, İngiltere’nin tüm Covid-19 aşı ihracatını yasakladığını iddia etti, İngiliz hükümeti de bunu şiddetle reddetti.

AB liderleri, İngiltere’ye kıyasla kıtadaki yavaş aşı dağıtımının baskısı altında.

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi, Çarşamba günü 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketini kabul ederek Başkan Joe Biden’in hafta sonuna kadar yasalaştırmak için imzalamasına imkan sunabilir.

Kurumsal gelişmelerde Alman spor giyim markası Adidas (OTC:), Reebok markasının elden çıkarılmasından doğan maliyetlerle faaliyet karı düşecek olsa da özellikle Çin’de 2021 satışlarında güçlü bir toparlanma öngördü.

Kazanç cephesinde ise (MC:), (SIX:), (CSE:) ve Balfour Beatty (OTC:) raporları bulunuyor.

Çarşamba günü petrol fiyatları, ABD petrol stoklarında geçen hafta artış yaşandığını gösteren bir endüstri raporu sonrasında düşüş yaşadı.

(API) göre 5 Mart ile biten haftada ham petrol stokları 12,8 milyon varil artış yaşadı. (EIA) rakamları da Çarşamba günü yayınlanacak.

vadeli işlemleri %1 düşüşle 63,36 dolar olurken %1,1 azalışla 66,77 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,3 kayıpla 1.712,35 dolar olurken %0,2 kayıpla 1,1875’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir