Avrupa borsaları düşük, Covid-19 endişeleri PMI verilerini gölgede bıraktı

Avrupa borsaları düşük, Covid-19 endişeleri PMI verilerini gölgede bıraktı

Avrupa borsaları düşük, Covid-19 endişeleri PMI verilerini gölgede bıraktı

Investing.com – Avrupa borsaları Çarşamba günü düşüş yaşadı. Sağlıklı iş aktivitesi verilerinden sonra bile Covid-19’dan kurtulma temposuna dair endişeler, hissiyat üzerinde baskı yarattı.

%0,5 düşerken %0,4 düştü ve %0,2 geriledi.

Avrupa şu an üçüncü dalga virüs salgınından mustarip. Kısıtlamaları sıkılaştıran Almanya, Fransa ve İtalya’nın ardından Hollanda da ülke çapında sokağa çıkma yasağının üç hafta uzatıldığını duyurdu.

Sorunun bir kısmı, bölge içerisinde aşının görece yavaş dağıtılmasından kaynaklandı. Bu durum, İngiltere ve AB üzerinde aşının dağıtımına dair çekişmeye yol açtı.

AB yetkililerinin Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre AB İngiltere ve daha yüksek aşılama oranlarına sahip diğer bölgelere yapılan Covid-19 aşısı ihracatı üzerindeki kısıtlamaları artırmaya ve şirketlerin sözleşmeli tedarikleri tekrar yükleme durumlarını karşılamaya hazırlanıyor.

Diğer yandan AstraZeneca (NASDAQ:) aşısının güvenliğine olan inanç, Salı günü bir darbe daha aldı. ABD’nin bir sağlık kuruluşu, deneyin güncel olmayan verileri içermiş olabileceğini söyledi.

Pozitif tarafta ise Alman fabrika aktivitesi, Mart ayında rekor bir seviyeye yükseldi ve hizmet sektörü, art arda beş küçülmenin ardından büyüdü. Ülkenin ön okuması, önceki ayın 51,1 okumasına göre 35 ayın yükseği olan 56,8’e ulaştı.

Bu, son kısıtlamalardan önce toplanan bir anket olmasına rağmen Avrupa’nın en büyük ekonomisinin salgın yüzünden uygulanan karantinaları umursamadığına işaret ediyor.

Fransız verileri de güçlü büyüme gösterdi. 47,0’dan 49,5’e yükseldi. Ancak hala küçülme bölgesinde.

İngiltere’nin enflasyon verileri düşük geldi; %0,8 beklentilerine kıyasla Şubat ayı verileri, yıllık bazda sadece %0,4 ve %0,5 beklentilerine kıyasla aylık bazda %0,1 yükseldi.

Kurumsal sektörde; (PA:), gıda tedarikçisi Grupo BIG’i 1,1 milyar Euro (1,3 milyar dolar) civarına satın almayı planladığını duyurduktan sonra %0,4 yükseldi.

(LON:) %1,9 geriledi. Şirket, Grenfell Tower felaketinin ardından binalarının eski haline getirilmesi ve diğer iyileştirme çalışmalarını karşılamak için 20 milyon sterlin (27 milyon dolar) daha ayırdı.

Önceki seansta yaşadığı büyük kayıpların ardından petrol fiyatları, Çarşamba günü yükseldi ancak Avrupa’daki yeni karantinalar ile ABD stoklarındaki artış ışığında talepteki toparlanmanın yavaşlığına dair endişelerle, yaşanan artış sınırlı.

(API) verilerine göre stoklarında geçen hafta 2,9 milyon varil artış yaşandı. (EIA) verileri ise ilerleyen saatlerde açıklanacak.

WTI %2,2 artışla 59,04 dolar olurken %2,2 yükselerek 62,15 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,3 artarak 1.730,15 dolar olurken %0,2 düşüşle 1,1828’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir