Avrupa borsaları düşük, Covid-19 artışları ve bankacılık sektörü ilgi odağında

Avrupa borsaları düşük, Covid-19 artışları ve bankacılık sektörü ilgi odağında

Avrupa borsaları düşük, Covid-19 artışları ve bankacılık sektörü ilgi odağında

 

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü düşük açılıyor. Covid-19’un üçüncü dalgasının yeni karantinalar ile sonuçlanacağına dair artan endişeler, sonuçlara “epey büyük” bir etkisi olacağında dair (SIX:) uyarısı ile bankacılık sektöründeki zayıflama ile birlikte hisse senetleri üzerinde baskı yaratıyor.

%0,6 düşerken %0,1 yükseldi ve %0,6 düşüş gösterdi.

Avrupa’nın en büyük ekonomilerinin, kısıtlamaları daha da çok sıkılaştırmak zorunda kalacağına ve bunun da bölgedeki ekonomik toparlanmanın ertelenmesine yol açacağına dair endişeler artıyor. Pazar günü Fransa, yoğun bakım birimlerinde bu yılın en çok Covid-19 hasta sayısını kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, üçüncü bir tam karantina yerine Paris gibi yüksek enfeksiyon oranlarına sahip bölgeleri hedefleyen kısmi tedbirler uygulama kararını savundu ancak ek kısıtlamaların gerekebileceğini de kabul etti.

Diğer yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, yedi günlük ortalama vaka sayısının Ocak ayından beri en yükseği görmesinin ardından hastalığın yayılmasını önlemek için federal acil durum yetkilerini kullanmakla tehdit etti. Polonya’da yeni vaka sayısı tüm zamanların yükseğini görürken Belçika, Hollanda ve Avusturya’da da vaka sayıları artmaya devam ediyor. Tam tersi olarak İtalya’nın enfeksiyon eğrisi düzleşirken Ocak ve Şubat aylarındaki artışın ardından Çekya şimdi büyük bir düşüş döneminde.

Avrupa Birliği, eski AB üyesi İngiltere ile gerilime neden olan AstraZeneca (NASDAQ:) aşısındaki eksikliğin gölgelediği gecikmeli aşılama kampanyasını hızlandırmaya çalışıyor.

Öte yandan Credit Suisse’nin, ilk çeyrek sonuçlarında “epey büyük” bir zarar uyarısının ardından bankacılık sektörü ilgi odağında olabilir.

İsviçreli bankacılık devi, geçen hafta marj taleplerinde temerrüde düşen büyük bir ABD hedge fonundan büyük bir darbe aldığını ve diğer birçok bankanın da etkilendiğini söyledi.

Pazartesi günü Japonya’nın en büyük yatırım bankası Nomura (T:), ABD’li bir yan kuruluşunda 2 milyar dolar kayıp olabileceğine işaret etti. Banka bunun, ABD’li bir müşterisinin işlemlerinden kaynakladığını söyledi.

Pazartesi günü petrol fiyatları geriledi. Süveyş Kanalı’nda sıkışan konteyner gemisi, kısmen su yüzüne çekilebildi ve yakın zamanda tamamen kurtulabileceğine ve kritik su yolunun önünü açabileceğine dair olasılığı artırdı.

Yatırımcılar, küresel ticaret için böyle önemli bir su yolunun tıkanmasının etkilerini tartmaya çalışırken Cuma günü fiyatlar %4 üzerinde yükseldi. Küresel olarak deniz yoluyla taşınan petrolün yaklaşık %10’u bu kanaldan geçiyor.

%2,3 düşüşle 59,59 dolar olurken %2,1 kayıpla 63,09 dolardan alıcılandı. Ancak bu kayıplara rağmen her iki gösterge de bu hafta için art arda dördüncü haftalık kazanç yolunda ilerliyor.

Öte yandan %0,3 kayıpla 1.728,05 dolar olurken %0,1 düşüşle 1,1779’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir