Avrupa borsaları düşük; Carrefour, devralımdan vazgeçilmesi ile alt üst oldu

Avrupa borsaları düşük; Carrefour, devralımdan vazgeçilmesi ile alt üst oldu

Avrupa borsaları düşük; Carrefour, devralımdan vazgeçilmesi ile alt üst oldu

Investing.com – Pazartesi günü Avrupa borsaları düşüş yaşayarak Covid-19’la ilgili endişeler nedeniyle haftaya karamsar başladı ve Çin’in sağlıklı görünen ekonomik büyümesi de yetmedi.

%0,2 düşerken %0,3 ve %0,1 kaybetti.

Pazartesi günü Çin, ekonomisinin geçen yıl %2,3 büyüdüğünü raporladı. , perakende satışlarda bir yıl önceki son çeyreğe göre yaşanan %4,6’lık artışın yardımıyla son çeyrekte bir önceki yıla göre %6,5 yükseldi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin rakamları, başta Avrupa olmak üzere artan son virüs vakalarının etkisine dair endişelerle gölgede kalma eğilimindeydi.

Çin kısa süre önce 28 milyondan fazla kişiyi kilit altına aldı. Avrupa’da son kısıtlamalara yönelik muhalefet artıyor. Pazar günü Amsterdam’da birçok kişi, çevik kuvvet dağıtmadan önce izinsiz protesto gösterisi yaptı. ABD’de ise virüs salgını, Cuma günkü perakende satış verilerine göre tüketici harcamasına darbe oldu.

Ancak Pazartesi günü Avrupa’daki kayıplar sınırlı olabilir. ABD, Martin Luther King günü nedeniyle tatilde ve Perşembe günü (ECB) son toplantısı var.

Yatırımcılar, Cumhuriyetçilerin muhalefeti göz önüne alındığında seçilmiş Başkan Joe Biden’in 1,9 trilyon dolarlık teşvik planı önerisinin ne kadarlık kısmının Kongre’de kabul alacağının yanında Biden’in Çarşamba günkü yemini öncesinde olası şiddet endişeleri nedeniyle de gözünü Washington’dan ayırmayacak.

Avrupa’da Kanadalı şirket Couche-Tard, Fransız perakende devi Carrefour’u (PA:) devralma girişimlerinden vazgeçtikten sonra Fransız perakende şirketi %6,5 kayıp yaşadı.

Suez (PA:) %2,6 yükseldi. Fransız su şirketi, özel sermaye firmaları Ardian ve Global Infrastructure Partners’dan alternatif bir teklif aldı ve rakip Veolia Environnement’ın (OTC:) devralım girişimlerine karşı bir opsiyonu olmuş oldu.

AstraZeneca (NASDAQ:) mide kanseri ilacı için ABD onayı alarak %0,3 yükselirken BT Group (LON:) %2,9 kaybetti. Şirkete, yıllarca sabit hatlar için fazla ücret ödeyen yaşlı müşterilere tazminat ödemediği iddiaları üzerine toplu dava açıldı.

Pazartesi günü petrol fiyatları, başta Çin olmak üzere artan virüs vakalarının, talepte görülen son toparlanmayı sorgulatması ile düşüş yaşadı.

vadeli işlemleri %0,8 düşüşle 51,99 dolar olurken %0,9 kayıpla 54,59 dolardan işlem gördü. Her iki gösterge de Cuma günü %2 üzerinde düşüş yaşadı.

Öte yandan , %0,2 artışla 1.833,60 dolar olurken %0,1 düşüşle 1,2073’ten alıcılandı.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir