Avrupa borsaları düşük açılacak; Covid-19 endişeleri hakim

Avrupa borsaları düşük açılacak; Covid-19 endişeleri hakim

Avrupa borsaları düşük açılacak; Covid-19 endişeleri hakim

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, artan Covid-19 vaka sayılarının ekonomik büyümeye zarar vereceği endişeleri arasında temkinli bir hissiyat üzerine geneli pozitif olan bir haftayı bitirerek Cuma günü düşük açılacak.

%0,6 düşerken %0,6 ve %0,4 geriledi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Perşembe günü yaptığı uyarıda artan virüs vakaları ile karantina gibi kısıtlayıcı tedbirlerin, bölgenin ekonomik görünümü için bir engel oluşturabileceğini söyledi.

Lagarde ayrıca ECB’nin, gerek olmadığı takdirde tahvil alım programının tamamını kullanmayacağını hiç olmadığı kadar net bir şekilde belirtti.

Avrupa hükümetleri Covid-19 vakalarındaki artış ile mücadele ediyor. Örneğin İngiltere, Çarşamba günü art arda ikinci günde yeni rekor ölüm sayısı paylaştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, araştırmacıların uyarılarının ardından İngiltere’deki koronavirüs karantinasının ne zaman biteceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi. Araştırmacılara göre bu karantina, ilk 10 gün içinde enfeksiyon oranlarına çok az etki ediyor.

İngiltere’nin Aralık ayı verileri, %1,2 artış beklentilerine karşı aylık sadece %0,3 yükselişle hüsrana uğrattı. Bu yine de Kasım ayında görülen %3,8’lik kayba göre toparlanmayı temsil ediyor.

Avrupa için Ocak ayına ait son seans sonlarında paylaşılacak ve karantina döneminde hizmet sektöründe durgunluk göstermesi bekleniyor.

Bu hafta şimdiye kadar güçlü artışlar yaşayan hisse senedi piyasaları, ABD’de sorunsuz iktidar değişimi ve ABD teşvikinin küresel varlıklara destek sunmaya devam edeceğine yönelik güçlü beklentileri yansıtıyordu.

Çin’de artan vaka sayıları ve kısıtlayıcı tedbirlerin yeniden uygulanması ile talebin şiddetli bir etki altında kalacağına dair endişeler ile Cuma günü petrol zayıfladı.

Şanghay iki ay içinde ilk kez yere bulaşma vakası raporlarken Pekin, Yeni Ay Yılı sırasında kentte çalışan on milyonlarca kişinin köylerine dönmemeleri çağrısında bulunuyor.

ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Cuma günü haftalık paylaşacak. (API), ülkenin ham petrol stoklarında 2,6 milyon varil artış olduğunu gösterdi.

vadeli işlemleri %1,3 düşüşle 52,46 dolar olurken %1,2 kayıpla 55,45 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,3 düşüşle 1.861,05 dolar olurken %0,1 kayıpla 1,2158’den alıcılandı.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir