Avrupa borsaları, DC isyanını göz ardı ederek yükseldi; ABD’den ek teşvik bekleniyor

Avrupa borsaları, DC isyanını göz ardı ederek yükseldi; ABD’den ek teşvik bekleniyor

Avrupa borsaları, DC isyanını göz ardı ederek yükseldi; ABD’den ek teşvik bekleniyor

 

Investing.com – Yatırımcılar, Washington DC’de görülen isyan görüntülerine rağmen ABD Senatosu’nda öngörülen Demokrat zaferi takiben ek mali harcama beklerken Avrupa piyasaları yüksek açılıyor.

%0,6 yükselirken %0,6 ve %0,7 kazandı.

Demokrat adaylar Jon Ossoff ve Raphael Warnock’un, Georgia’da iki Senato koltuğu için yapılan yarışta kazanarak Cumhuriyetçi rakipleri David Perdue ve Kelly Loeffler’i yerinden etmesi bekleniyor.

Demokratlar artık Beyaz Saray’ı, Temsilciler Meclisi ve Senato’yu kontrol altına alarak seçilmiş Başkan Joe Biden’in, ek teşvik tedbirleri de dahil olmak üzere kendi programını uygulama yolunun daha açık olacağı beklentilerini artırıyor.

Bu iyimserlik, Çarşamba günü Washington’da yaşanan şiddet olaylarından etkilenmiş görünmüyor. Başkan Donald Trump’ın destekçileri, milletvekillerinin Biden’in Kasım seçimindeki zaferini tasdik etmek üzere toplandığı Kongre binasına saldırdı. Biden isyanı “kalkışma” olarak nitelendirirken Trump şiddet yaşandığını inkar etti.

Avrupa’ya tekrar dönersek; birçok ülke yeni vakaların artmaya devam etmesi yüzünden karantinaya girmek zorunda kalırken Covid-19 pandemisi hala esas endişe kaynağı. İngiltere, pandeminin başından beri ilk kez Çarşamba günü 60.000 yeni günlük vaka kaydedildiğini raporladı.

Avrupa İlaç Ajansı, Çarşamba günü Moderna’nın Covid-19 aşısını onayladı ve bu aşının kısa süre içinde bölgeye dağıtılması bekleniyor.

Ekonomi verilerinde Almanya’nın , Kasım ayında %1,2 düşüş beklenirken %2,3 artarak şaşırttı. Euro bölgesi flaş rakamları ile Perşembe günü yayınlanacak.

Kurumsal gelişmelerde; LafargeHolcim (OTC:) ilgi çekecek. Dünyanın en büyük çimento üreticisi Perşembe günü yaptığı açıklamada Bridgestone Americas’dan Firestone Building Products’ı 3,4 milyar dolara almayı düşündüğünü söyledi.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. Suudi Arabistan’ın Şubat ve Mart aylarında üretimi günlük olarak 1 milyon varil düşürme kararının yarattığı boğa hissiyatına, stoklarında beklenenin üzerinde yaşanan düşüş ile Washington’daki kaosun çözülmesi de eklendi.

Çarşamba günü Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin  (EIA) söylediğine göre 1 ocak ile biten haftada ham petrol 8 milyon varil düşüş yaşandı. Bu rakam beklenenin üzerindeydi ve bir gün öncesinde Amerikan Petrol Enstitüsü (API) de düşüş raporlamıştı.

WTI %1,1 yükselişle 51,16 dolar oldu ve şubat ayından beri ilk kez 50 dolar üzerinde kararlı bir şekilde hareket ediyor. ise %0,9 yükselerek 54,81 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,9 artışla 1.925,90 dolar olurken %1 düşüşle 1,2319’dan alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir