Avrupa borsaları, Covid-19 vakaları arttıkça düşüşte

Avrupa borsaları, Covid-19 vakaları arttıkça düşüşte

Avrupa borsaları, Covid-19 vakaları arttıkça düşüşte

Investing.com – Avrupa borsaları Pazartesi günü çoğunlukla düşük işlem görerek dünya genelinde artan Covid-19 vakaları arasında son artışları konsolide etti.

%0,9 düşerken %0,5 ve %0,6 kaybetti.

Bununla birlikte önemli istisnalar vardı: endeksi tüm zamanların yükseğini gördü ve İngiltere spor giyim perakendecisi (LON:), güçlü bir Noel alışveriş dönemi raporladıktan sonra %4,5 yükselişle tüm zamanların yükseğine ulaştı.

Borsa operatörü Euronext, CAC 40’a bağlı vadeli işlemler sözleşmesindeki ticareti etkileyen teknik bir sorunu çözdü.

Pek çok Avrupa ülkesi, virüsün oldukça yüksek bulaşıcılığa sahip yeni bir türünün ortaya çıkışını takiben Covid-19’da yaşanan artışla mücadele ederek toplumun en hassas üyeleri olan yaşlıları aşılama yarışına girdi.

Vakalar dünya genelinde de artıyor. Anakara Çin, Pazartesi günü sağlık yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre beş ay içindeki en yüksek günlük artışını gördü. Bu durum, Hebei bölgesinin başkenti ve yeni salgının merkezi olan Shijiazhuang’da bir karantina ile sonuçlandı.

Küresel tüketicilerin, taleplerini yurtiçinde üretilmiş hizmetlerden ziyade (genellikle Çin malı) ürünlere yöneltmesinden dolayı özellikle imalat sektöründeki hızlı toparlanma ile Çin, Covid-19 darbesinden en iyi şekilde kurtulan ülke olmuştu.

2021’e güçlü başlangıç yapılması ile kayıplar sınırlı olacaktır. Yatırımcıların ilgisi, Demokratların Kongre’deki azimli zaferinin ardından ABD’den gelecek ek mali teşvikte. Geçen hafta Kongre binasında yaşanan ve etkileri yankılanmaya devam eden şiddet olaylarının ardından bile ilgi bu teşvik olasılığında.

Pazartesi günü ekonomik veri takvimi büyük oranda boş olurken kurumsal sektörde JD Sports (NASDAQ:) %4,9 yükseldi. Spor giyim firması, mali 2021 kârının mevcut piyasa beklentilerinin “epey önünde” olacağını öngörüyor.

Roche (SIX:), grip tedavisi Xofluza için AB onayı aldıktan sonra %0,4 kazandı ve (NASDAQ:), İngiltere’den ilaç grubu Kymab ile anlaştıktan sonra %0,7 artış yaşadı.

Çin’deki yeni Covid-19 vaka sayısında artış yaşanmasının ardından yakıt talebinde düşüş yaşanacağı endişeleri ile Pazartesi günü petrol fiyatları zayıfladı.

Ancak Suudi Arabistan’ın geçen hafta vermiş olduğu günlük 1 milyon varil ek kesinti sözü ile desteklenmeye devam ederek 50 dolar üzerinde seyrediyor.

vadeli işlemleri %0,7 düşüşle 51,87 dolar olurken %0,9 kayıpla 55,50 dolardan işlem gördü.

Öte yandan , %0,7 artarak 1.848,80 dolar olurken %0,2 düşüşle 1,2188’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir