Avrupa borsaları büyük oranda yüksek; Fransız verileri ECB öncesinde destekçi

Avrupa borsaları büyük oranda yüksek; Fransız verileri ECB öncesinde destekçi

Avrupa borsaları büyük oranda yüksek; Fransız verileri ECB öncesinde destekçi

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü büyük oranda yükseldi. Fransa’nın güçlü ekonomi verileri destek olurken yatırımcılar bir dizi kurumsal raporu sindirmeye çalışıyor.

%0,3 artarken %0,5 yükseldi. Çin’de kirlilik karşıtı yeni politikaların ardından baz metal fiyatlarındaki zayıflık maden hisselerine zarar verdiğinden %0,1 kaybetti.

Fransız endüstriyel üretimi Ocak ayında ay bazında %3,3 yükseldi. Aralık ayında %0,7’lik bir düşüş yaşanmıştı. Bu, Perşembe günkü para politikası toplantısı öncesinde Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyelerinin kulağına çalınan bir ezgi olacak. Özellikle de Euro bölgesinin çeyrek dönemlik GSYH verileri, karantina etkisi altında Salı günü dördüncü çeyrekte düşüş yönlü revize edilmişken.

Bu karantinaların yakın zamanda gevşeyeceğine dair umutlar olsa da bölge, ilk çeyrek GSYH rakamları paylaşıldığında teknik bir resesyona kaydı gösterebilir. Bu, özellikle uzun vadeli faiz oranlarında küresel bir artışın etkilerini önlemek için tahvil alımlarını artırma konusunda ECB üzerinde baskı yaratabilir.

Kurumsal gelişmelerde Alman spor giyim markası Adidas (OTC:) %3 yükseldi. Şirket, Reebok markasının elden çıkarılmasından doğan maliyetlerle faaliyet karı düşecek olsa da özellikle Çin’de 2021 satışlarında güçlü bir toparlanma öngördü.

Just Eat Takeaway (AS:) %2,4 kazandı. Gıda teslimat şirketi, İngiltere pazarında yılın ilk iki ayında sipariş artışının %88 olduğunu belirterek 2021’de daha çok büyüme beklediğini söyledi.

Öte yandan (MC:) %1,7 geriledi. İspanyol moda grubu, Covid-19 kaynaklı küresel karantinaların, mağazaların kapalı kalmasına yol açması ile 2020 net kârında %70 düşüş raporladı.

(SIX:) %1,5 kaybetti. Şirket, pandemi kaynaklı belirsizlikleri gerekçe göstererek 2021 için görünüm sunmaktan vazgeçti. Yine de şimdiye kadarki en yüksek serbest nakit akışını paylaşarak temettüde artış önerdi.

Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi, Çarşamba günü 1,9 trilyon dolarlık Covid-19 teşvik paketini kabul ederek Başkan Joe Biden’in hafta sonuna kadar yasalaştırmak için imzalamasına imkan sunabilir.

Çarşamba günü petrol fiyatları, (EIA) verileri öncesinde büyük oranda değişmedi. (API) göre 5 Mart ile biten haftada ham petrol stokları 12,8 milyon varil artış yaşadı.

vadeli işlemleri %0,1 artışla 64,09 dolar olurken 67,52 dolarda sakin kaldı.

Öte yandan %0,3 kayıpla 1.711,30 dolar olurken 1,1898’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir