Avrupa borsaları büyük oranda düşük, karantina korkuları ve Türkiye’deki karmaşa baskı yaratıyor

Avrupa borsaları büyük oranda düşük, karantina korkuları ve Türkiye’deki karmaşa baskı yaratıyor

Avrupa borsaları büyük oranda düşük, karantina korkuları ve Türkiye’deki karmaşa baskı yaratıyor

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları Pazartesi günü genel olarak düşüş yaşadı. Türkiye borsaları ve lira, merkez bankası yöneticisinin aniden değişmesinin ardından büyük zarar görürken üçüncü dalga Covid-19 ile mücadele için yeni karantina planları yapılıyor.

%0,71yükselirken %0,6 düştü ve %0,4 geriledi.

Mevcut karantinayı beşinci aya da uzatmak için bir tasarı teklifi ile Almanya, kısıtlayıcı tedbirleri genişletmeyi düşünen son Avrupa ülkesi. Yeni vaka sayıları, üç hafta önce kısıtlamalar gevşediğinden beri yükselişte.

Fransa geçen hafta yeni karantina tedbirleri duyurdu ve Paris de dahil ülkedeki 16 bölgede bir aylık karantina uygulanmaya başladı.

Bu endişelere ek olarak Pazartesi günü yayınlanan bir YouGov anketine göre AstraZeneca (NASDAQ:) aşısının güvenliğine olan inanç İspanya, Almanya, Fransa ve İtalya’da büyük darbe aldı. Bu ülkeler, nadir kan pıhtılaşması raporları üzerine kullanımı durdurdu.

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), Perşembe günü bir ön güvenlik incelemesinde aşının güvenli ve etkin olduğunu söyledi. AstraZeneca, 30.000 gönüllünün oluşturduğu bir örneklemde aşısının, hastalığı önlemede %79 etkin ve hastaneye başvuru ve ölümü önlemede %100 başarılı olduğunu gösteren ABD deneylerinin verilerini açıkladı. Hisseleri Pazartesi günü %0,9 yükseldi.

İlgi çekecek diğer şey ise Türkiye’deki gelişmeler olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonu sürpriz bir şekilde şahin merkez bankası yöneticisi Naci Ağbal’ı görevden alarak yerine Şahap Kavcıoğlu’nu getirdi.

Enflasyonu %16 yakınında kontrol altına almak ve lirayı desteklemek için büyük bir faiz artırımından iki gün sonra bu gelişme yaşandı ve o zamandan beri dolar karşısında yaklaşık %12 değer kaybetti. Bu, 2018 Ağustos ayından bu yana görülen en büyük hamle.

Türkiye borsa endeksi Pazartesi günü erken ticarette %5 üzerinde düşüş yaşarken Avrupa bankaları da ülkedeki durumdan etkilendi. Özellikle İspanya’nın BBVA (MC:) bankası, %6 üzerinde kayıp yaşadı.

Almanya’da olası bir karantina üzerine seyahat hisseleri de zarar gördü; Tui (DE:), Lufthansa (DE:), Ryanair (LON:), easyJet (LON:) ve British Airways’in sahibi IAG (LON:) %4,5-6,5 arasında düşüş yaşadı.

Maden hisseleri de ilgi odağında olacak. Çin’de çevre kirliliği karşıtı yeni tedbirlerin ardından demir cevheri vadeli işlemleri alt üst oldu. Rio Tinto (NYSE:) %1,4 kayıpla en çok zarar gören oldu.

Öte yandan Suez (PA:) %1,1 yükseldi. Yatırım fonları Ardian ve Global Infrastructure Partners, Suez işinin bir kısmı için 11,9 milyar Euro (14,2 milyar dolar) teklif sundu.

(LON:) da %3,3 kazandı. Konut geliştirme perakendecisi, müşterilerin karantina sırasında evlerini geliştirmeye yönelmesi ile kârında büyük bir artış raporladı.

Pazartesi günü petrol fiyatları düşüş yaşayarak son satışları sürdürdü. Avrupa’daki yeni karantinalar, emtialara olan küresel talepteki iyileşme temposuna dair endişeleri artırdı.

vadeli işlemleri %0,5 düşüşle 61,11 dolar olurken %0,4 kayıpla 64,28 dolardan işlem gördü. Her iki sözleşme de geçen hafta en az %6 kayıp yaşadı.

Öte yandan %0,7 düşerek 1.729,10 dolar olurken %0,1 düşüşle 1,1900’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir