Avrupa borsaları büyük oranda düşük; BMW ve Volkswagen DAX’a destek oluyor

Avrupa borsaları büyük oranda düşük; BMW ve Volkswagen DAX’a destek oluyor

Avrupa borsaları büyük oranda düşük; BMW ve Volkswagen DAX’a destek oluyor

Investing.com – Avrupa borsaları, Fed’in iki günlük politika toplantısı sonucu öncesinde Çarşamba günü büyük oranda düşüş yaşadı. BMW ve Volkswagen (DE:) Alman piyasasının üstün performans göstermesine yardımcı oluyor.

%0,1 yükselirken %0,1 ve %0,4 geriledi.

BMW (DE:) hisseleri %5 yükselerek bir yıl içinde gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Alman otomobil üreticisi, tüm segmentlerde güçlü bir performans öngörerek 2021 yılında vergi öncesi kârında büyük bir yıllık artış beklediğini söyledi.

Volkswagen (DE:) hisseleri %10 artış yaşadı. Şirket 2021 teslimatları, satışları ve kazançlarının önceki yıla göre yüksek olacağını söyledi. Bu yıl 450.000’den fazla teslimat için yeni bir strateji uygulamaya başladığını duyurmuştu.

Bunun dışında Avrupa’nın hissiyatı  daha zayıf. Fransa Başbakanı Jean Castex Salı günü parlamentoda konuştu ve Fransa’nın üçüncü Covid-19 dalgasına girdiğini söyledi.

Salı günü Robert Koch Enstitüsü de geçen hafta %20 artışla Almanya’da vakaların katlanarak yayıldığı konusunda uyarmıştı.

Avrupa İlaç Kurumu’nun (EMA) AstraZeneca (NASDAQ:) aşısının kullanım için güvenli olduğuna inandığını tekrarlamasının ardından Salı günü Fransa ve İtalya, aşı dağıtımına devam edeceğini söyledi. EMA ilacı bir kez onaylamıştı ve Salı günü bir basın toplantısında aşının faydalarının risklerden daha fazla olduğunu tekrarladı. Almanya ve diğerleri henüz kararını geri almadı.

Avrupa dışında Fed, Çarşamba günü iki günlük sonuca bağlıyor ve yeni ekonomi ve faiz oranı tahminlerini açıklayacak. Biden yönetiminin 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisi henüz görülmezken merkez bankasının mevcut kılavuzunun önerdiği gibi piyasa, 2024’ten daha yakın bir zamanda faiz artırımı beklemeye başlıyor.

Bu hafta toplantısı olan diğer bankalar, Perşembe günü (BoE) ve Cuma günü (BoJ).

Çarşamba günü petrol fiyatları, (API) raporuna göre geçen hafta stoklarında sürpriz bir düşüş yaşanmasına rağmen düşüş yaşadı.

Şubat ayında güney eyaletlerde görülen beklenmedik soğuk havanın etkisi, ülkenin rafinaj kapasitesinin büyük bir bölümünü aksattığından ABD stokları artış yaşıyordu.

(EIA) resmi verileri seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve ham petrol stoklarında yaşanan bu düşüşü doğrulamak için dikkatlice incelenecek.

vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 64,66 dolar olurken %0,4 azalışla 68,11 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,1 artarak 1.732,95 dolar olurken %0,1 yükselişle 1,1905’ten alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir