Avrupa borsaları, artan verimlerle düşüşte; Lufthansa rekor kayıplar paylaşıyor

Avrupa borsaları, artan verimlerle düşüşte; Lufthansa rekor kayıplar paylaşıyor

Avrupa borsaları, artan verimlerle düşüşte; Lufthansa rekor kayıplar paylaşıyor

Investing.com – Avrupa piyasaları, daha yüksek tahvil verimlerine ve artan hisse senedi değerlemelerine dair endişeler arasında Perşembe günü zayıfladı.

%0,5 düşerken %0,2 ve %0,8 kaybetti.

Avrupa piyasaları Asya’dan, ondan önce de Wall Street’ten gelen zayıf bir rüzgar aldı. 10 yıllık getirilerin %1,49’a ulaşması ile ABD Hazine getirileri artış yaşadı.

Avrupa’nın majör devlet tahvil getirileri, en önemli örneği Alman Bund, yükseldi ancak tepki verip vermeme ihtiyacı üzerinden Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) gelen karışık bazı sinyaller ortasında Amerikalı emsallerinden daha az bir artış oldu.

Artan getiriler, beklenen kârı uzak gelecekte olan hisselerin çekiciliğini azaltır.

Kurumsal gelişmelerde; Lufthansa (DE:) %1,2 kaybetti. Havayolu şirketi 2020 için rekor kayıp paylaşarak daha çok uçağını kalıcı olarak hizmet dışı bırakabileceğini belirtti.

Alman ilaç üreticisi Merck KGaA (DE:), 2021 için güçlü bir görünüm sunduktan sonra %1,4 yükseldi.

(LON:) %3,6 kazandı. İngiltere’nin sigortacısı, İtalyan birimini satmayı ve 800 milyon sterlin (1,1 milyar dolar) borcu satmayı kabul ederken İngiltere merkezli (LON:), yönetimi altında rekor seviyelerde varlık olduğunu paylaşmasına rağmen %1,6 kaybetti.

Euro bölgesi Ocak ayı açıklanacak. Fed Başkanı Jerome Powell konuşma yapacak ve yatırımcılar, Hazine getirilerindeki son artışı göz ardı edip etmeyeceğini görmek için bekleyecek.

Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, OPEC+ toplantısı öncesinde kendilerini konumlandırdı.

Etkili grubun üretim kesintilerini azaltması bekleniyordu ancak Reuters, artık mevcut kesintileri Nisan ayında da sürdürmeyi düşündüklerini bildiriyor.

Bu gelişme, yatırımcıların Çarşamba günü stoklarında artış olduğunu gösteren raporu görmezden gelmelerini sağladı. Verilere göre geçen hafta 21 milyon varil ile rekor bir artış oldu.

vadeli işlemleri %0,3 artışla 61,48 dolar olurken %0,4 yükselişle 64,33 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,2 düşüşle 1.712,80 dolar olurken %0,2 kayıpla 1,2042’den alıcılandı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir