Aşı desteği, Texas’ın yeniden açılması, ADP istihdam verileri – Piyasalarda neler oluyor?

Aşı desteği, Texas’ın yeniden açılması, ADP istihdam verileri – Piyasalarda neler oluyor?

Aşı desteği, Texas’ın yeniden açılması, ADP istihdam verileri – Piyasalarda neler oluyor?

 

Investing.com – ABD Mayıs ayına kadar tüm yetişkinlere yetecek kadar aşı edinecek, Texas iş faaliyetlerindeki kısıtlamaları ve maske zorunluluğunu kaldırıyor. ADP Şubat ayı için özel istihdam raporlarını paylaşacak, borsalar toparlanacak ve Avrupa Merkez Bankası (ECB), tahvil getirilerindeki artışı durdurma konusunda fikrini değiştirdi. Petrol fiyatları OPEC+ toplantısı öncesinde yükseldi ve ABD stok verileri paylaşılacak.

İşte 3 Mart Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

ABD ekonomisi düşünüldüğünden daha hızlı açılma yolunda. Johnson & Johnson (NYSE:) ve Merck, J&J’nin yeni onaylanan tek doz Covid-19 aşısının üretimini önemli ölçüde artırmak için bir anlaşma yaptı.

Başkan Joe Biden, bu anlaşmanın Mayıs sonuna kadar tüm yetişkinlerin aşılanma şansı bulacağını garantileyebileceğini söyledi. İlk tahminler Temmuz’u bulması yönündeydi. Bu durum, özellikle turizm ve konaklama sektörlerinin daha erken ve tamamen yeniden açılma şansını artırıyor.

Ayrı ancak ilişkili bir gelişme de Texas’ın maske giyme zorunluluğunu kaldıran ve Covid-19 kısıtlamalarını bitiren en büyük eyalet olması oldu. Bu hareket, son haftalarda enfeksiyon ve hastanede tedavilerde azalmanın yanında geçen ay soğuk havalarda enerji tedariki ile yaşanan felaketin ardından yerel siyasi anlatıyı değiştirmek üzere Vali Greg Abbot için bir ihtiyaç da oldu.

Avustralya, yaz mevsimi için ekonomiler açıldığında ne beklenebileceğine dair önceden bir tat sundu.

 ‘Şanslı Ülke’ (Lucky Country) son çeyrekte GSYH büyümesinin, büyük oranda, önceki çeyrek dönemlerde biriktirilen tasarruf fazlasını harcayan tüketiciler sayesinde %5,1 artarak %2,5 beklentilerinin epey üzerinde olduğunu raporladı. İngiltere Bankası yöneticisi Andrew Bailey de dahil çoğu politikacı, karantinalar kaldırıldığında özellikle hizmet sektöründeki harcamalarda büyük artış bekliyor.

Ancak kısa vadeli gerçeklik hala sorunlu. İtalya, vakalardaki artışın ardından bazı bölgelerde iş ve sosyal hayat üzerindeki kısıtlamaları sıkılaştırma planlarını duyurdu ve Polonya, kuralları gevşettiğinden beri yeni enfeksiyonların iki katına çıktığını raporladı. Almanya, bu haftanın sonlarında Covid-19 kurallarında hafif bir gevşeme duyuracak. Euro bölgesi için nihai PMI’lar ise yavaş bir tempoda olsa da genel aktivitenin Şubat ayında küçülmeye devam ettiğini gösterdi.

ABD hisse senedi piyasaları, Salı günü özellikle teknoloji hisselerindeki büyük satışların tetiklediği gerginliklerin ardından ekonomilerin yeniden açılışına dair daha parlak beklentiler karşısında yine yüksek açılacak.

215 puan artarken %0,6 ve %0,7 yükseldi.

Dikkat çekecek isimler Brown Forman (NYSE:), Marvell (NASDAQ:) ve Dollar Tree (NASDAQ:) olurken kazanç dönemi sona eriyor. İlgi şimdi Şubat ayı ADP özel sektör istihdam raporunda olabilir. ISM imalat dışı anketi de paylaşılacak.

Bloomberg’e göre Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), tahvil getirilerindeki son artışlara karşı tepki verme ihtiyacı konusunda tereddütleri olduğu bildirildi.

Haber ajansı, bankaya yakın kaynakların, son satışların ekonomik görünüme ilişkin hissiyattaki ilerlemeyi yansıtmasından dolayı tahvil alımını artırma ihtiyacı duymadığını belirttiklerini raporladı. Yalnızca geçen hafta Başkan Christine Lagarde, ECB’nin nominal tahvil getirilerini yakından izleyeceğini söyledi. Bu mesaj birçokları tarafından, herhangi bir koşulda mali koşulların sıkılaşmasına izin vermek için hazır olmadığı olarak yorumlandı.

Merkez bankaları, geçen hafta tahvillerde görülen satış konusunda çeşitli derecelerde endişe gösterdi. Fed Yöneticisi Lael Brainard, bu durumun ‘gözüne çarptığını’ söyledi ancak Fed’in tahvil alımları konusunda tutumunu değiştirmek için ‘hala zaman olduğunu’ tekrarladı. Diğer yandan Avustralya Merkez Bankası (RBA), 3 ve 10 yıllık tahvil getirilerindeki artışı durdurmak için büyük bir müdahalede bulundu.

Perşembe günü yapılacak olan OPEC+ toplantısı öncesinde küresel piyasanın durumuna dair önemli yetkililerin yaptığı olumlu yorumlarla, ham petrol fiyatları yükseldi. Toplantıda Suudi Arabistan, Rusya ve diğerleri Nisan kotalarını belirleyecek.

Analistler, OPEC düzeyinde değişmeyen üretim manşetlerinin, Şubat ve Mart aylarında tek taraflı gönüllü kesintiler yapan Suudi Arabistan’ın arzındaki gerçek artışı maskeleyebileceği konusunda uyarıyor.

%1,8 artışla 60,84 dolar olurken %1,8 yükselerek 63,84 dolara ulaştı. Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü’nün, ABD stoklarında şok bir artış olduğunu raporlaması dikkate alınmadı.

Hükümet verileri her zamanki saatinde elimize ulaşacak.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir