Altın, Yellen’ın teşvik paketi ve dolar açıklamasını bekliyor

Altın, Yellen’ın teşvik paketi ve dolar açıklamasını bekliyor

Altın, Yellen’ın teşvik paketi ve dolar açıklamasını bekliyor

Investing.com –  Fed Eski Başkanı olan Yellen, yeni hükümetin ise Hazine Bakanı olarak görev yapacak ve bugün Yellen’ın göreve başlangıç konuşmasında yapacağı konuşma günün en önemli gelişmesi olarak izlenecek.

Biden’ın açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketinde ücretler ve işsizlik ödeneklerinin yüksek olması nedeniyle senatodan geçmeme olasılığına karşın Yellen’ın pakete destek istemesi bekleniyor. son ayda pandemi sonrası en sert düşüşü yaşaması ve ABD’de kısıtlamaların devam edeceği beklentisi ekonomideki toparlanmanın da zaman alacağını gösteriyor. Hasarı düşürmek için genişlemeci mali politika içinde yer alan teşvik paketi bu nedenle oldukça önemli. Öte yandan doların küresel piyasalarda son 2,5 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ABD ekonomisinde ihracat için olumlu olsa da diğer alanlarda risk yaratabilir. Yellen’ın Trump dönemindeki düşük dolar politikasını nasıl göreceği, yönetimin nasıl bir politika izleyeceğine dair ip uçları takip edilecek.

ise teşvik paketinin içeriğinin kabul edilip edilmeyeceği ve dolara dair açıklamalar öncesi bugün 1,845$ seviyesini görmesinin ardından 1,835$ seviyesinde zayıf işlem görüyor.

Aya hızlı başlayan kıymetli metal, devam eden günlerde kazançlarının tamamını silmiş ve 1,802$ seviyesine gerilemişti. Bu hafta ise fiyat 1,840$ yakınında dar bantta işlem görüyor. Yellen konuşması ile fiyatlarda hareketlilik beklenirken yükselişlerde 1,860$ gün içi direnç, 1,810$-1,800$ tabanı ise destek bölgesi olarak izleniyor.

2020’de yatırımcısının yüzünü güldüren altın, yılın ilk ayında negatif bölgede, ancak bu seviyeler son yılların zirvesi ve henüz orta vadede düşüş trendine girilmedi.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir