Altın, Senato seçimleri ve virüs etkisiyle 8 haftanın zirvesine çıktı

Altın, Senato seçimleri ve virüs etkisiyle 8 haftanın zirvesine çıktı

Altın, Senato seçimleri ve virüs etkisiyle 8 haftanın zirvesine çıktı

Investing.com –  ABD’de bugün yapılacak Georgia seçimleri, İngiltere’nin karantina kararı ve Avrupa ülkelerinde yeniden tedbirlerin sıkılaşacağı beklentisi küresel piyasalarda düşüşe neden olurken altın ise bugün yükselişine devam ediyor.

Yılı 1,900$ altında kapatan , dün %2 üzerinde yükselişle 1,945$ seviyesini görmesinin ardından bugün de %0,50 primle 1,952$ seviyesine yükseldi. Kasım’da ABD başkanlık seçimleriyle 1,965$ seviyesine çıkan ardından aşı haberleri ile sert düşüşe geçen fiyat, bugün 8 haftanın zirvesine çıktı.

Başkanlık seçimleri sonrası Senato’da iki partinin de %50’yi aşamaması nedeniyle yapılacak 2. tur seçimleri piyasaların radarında ve Trump’ın seçime olan itirazı agresif olarak devam etmese de bu yöndeki çalışmalarının sürmesine karşın Biden tarafının çoğunluğu almasıyla karar alma ve uygulama tarafındaki zorlukların azalması bekleniyor.  Bu olasılıkta teşvik ve genişleme ile yükselen risk iştahının ise kaldığı yerden devam etmesi bekleniyor. Diğer ihtimal özellikle teşvik paketlerinin desteği için zaman uzatıcı bir aksaklık olarak görülüyor.

Salgında son durum olarak;

İngiltere’nin Şubat ortasına kadar karantina kararı alması ile Avrupa’da virüse dair riskler gündemde ilk sırayı aldı. Ayrıca yine ABD’de de görülen mutantın bu tarafta da yeni tedbirlere sebebiyet vereceği düşünülüyor. Bugün borsalar düşüş yaşarken gelişen ülke paralarının da çoğu düşüşte. 2021’in ilk günlerinde virüse bağlı haber akışı tekrar ilk sıraya geldiği için risk iştahı geçen haftaya göre azaldı, ancak fiyatlamalar sert bir bozulmaya işaret etmiyor.

, kısa vadede yine belirsizliklerin oluşması nedeniyle yıla hızlı başladı. Teknik olarak Kasım ayı zirvesi olan 1,965$ ilk direnç olarak izlenirken 1,900$ üzerinde kalıcılıkla alımların da sürmesi bekleniyor.

Yurt içinde dün ve bugün yaşanan düşüşlerde 7,40 altında kalıcılık sağlayamıyor, ise onstaki harekete bağlı 465 TL’ye yükseldi. Gram fiyatlarında Kasım’daki düşüş sonrası denge bölgesi olan 466 TL-472 TL aralığı tekrar denenebilir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir