Altın, haftayı son iki ayın en düşük seviyelerinde kapatmaya hazırlanıyor

Altın, haftayı son iki ayın en düşük seviyelerinde kapatmaya hazırlanıyor

Altın, haftayı son iki ayın en düşük seviyelerinde kapatmaya hazırlanıyor

Investing.com – ABD’de teşvik paketi görüşmeleri sürerken Temsilciler Meclisi ve hükümet yetkililerinin diyalogları sert geçiyor. Pakette meblağda anlaşma zor görünürken bu bekleyiş ise dolar talebini destekledi ve dolar bu haftayı küresel piyasalarda yükselişle geçirdi.

ndeki yükseliş ile baskı altında olan ise 1,850$ seviyesine gerileyerek son iki ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından bugün gün başındaki hafif kazancını da azalttı. Gün içinde 1,875$ seviyesine çıkan fiyat son saatte 1,860$ seviyesine geriledi. Teşvik paketinin fiyatta kısa vadede etkili olması beklenirken haftalık kapanış ise son zamanların en düşüğünde gerçekleşmek üzere.

Pandemi sürecindeki genişlemeci politikalar ve yüksek risklerle rekor kıran altında son haftalarda 1,930$ yakınında yata seyir bu hafta aşağı yönde kırıldı ve fiyat 22 Temmuz sonrası en düşük seviyeye indi. Yeni haftada ABD’de hükümet ve meclis arasındaki görüşmeler yakından takip edilecek.

Onstaki değer kaybı ile hafta içinde 460 TL’ye gerileyen , dün TCMB’nin 200 bp faiz artışına gitmesi ve kurunun rekor seviyeden 7,50’ye gerilemesi ile 451 TL’ye düştü. Bugün dolar kuru gün başında BDDK’nın swap türev işlem sınırlamalarını genişletmesi ile 7,50’nin altını test etti, ancak kur son saatte 7,59’a yükseldi. Ons fiyatının da çok sınırlı da olsa yükselmesi ile gram bugün gün başında yeniden 459 TL’ye çıktı. Son saatte 455 TL’den işlem görüyor.

Fiyatta geçen hafta test edilen 478 TL önemli direnç seviyesi olarak izlenirken bu seviyeye doğru yükselişlerde ise 50 günlük hareketli ortalama olan 465 TL en yakın direnç olarak takip ediliyor.

Yıl içinde en çok kazandıran yatırım aracı olan altın fiyatları son hafta bir miktar gerileme gösterse de rekor yüksek seviyeleri koruyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir