Altın, Gümüş, Petrol ve Endekslerdeki düşüş hızlandı

Altın, Gümüş, Petrol ve Endekslerdeki düşüş hızlandı

Altın, Gümüş, Petrol ve Endekslerdeki düşüş hızlandı

Investing.com –  ABD Başkanı Biden’ın açıkladığı 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketi ile artan risk iştahı dün yerini yeniden salgın- aşı belirsizliğine bıraktı. Dün gün içinde yükseliş yaşayan borsalar kapanışa yakın kazançlarını sildi ve günü düşüşle tamamladı. Bugün ise Asya’dan Avrupa’ya tüm endeksler kırmızı. Avrupa’da bugün borsalar İtalya   öncülüğünde %1’den fazla kayıp verirken Asya’da da öncülüğünde %1,5 üzerinde kayıp var. Gelişen ülkelerden bugün Rusya’da %3 üzerinde düşüşte. Yurt içinde ise dün %1 üzerinde düşüşle kapatan BIST bugün de %1’den fazla düşüşle 1.530 puan altına geriledi. ABD vadelilerinde de negatif açılış bekleniyor.

Avrupa’da ve ABD’de artan vakaların yeni kısıtlamalar getireceği ve büyüme üzerindeki baskının da artacağı endişesi bugün piyasalarda satışa yol açtı. Aşının tedarikinde yaşanacak aksaklıkların da salgının hızını tetikleyeceği korkusu bu haftaki risk iştahının önünü kesti ve petrolde de %2,5 üzerinde kayba nenden oldu. bugün 54,50$ seviyesine geriledi ve geçen haftanın ardından bu haftayı da düşüşle kapatmaya hazırlanıyor.

ve tarafında da satışlar derinleşti. bugün %3 kayıpla 25,13$ seviyesine ons ise %1,60 düşüşle 1,838$ seviyesine geriledi. Emtialardaki düşüşte de risk iştahından kaçış ve nakde yönelmeler etkili oluyor.

Kur tarafında bugün gelişen ülke paralarının tamamı dolar karşısında düşüş yaşıyor. Günün ilk yarısında 7,4428 seviyesine çıkan kuru son saatte 7,43’ten işlem görüyor.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir