Ağbal’ın açıklamaları sonrası gerileyen Dolar/TL, tarım dışı istihdam öncesi 7,50’den işlem görüyor

Ağbal’ın açıklamaları sonrası gerileyen Dolar/TL, tarım dışı istihdam öncesi 7,50’den işlem görüyor

Ağbal’ın açıklamaları sonrası gerileyen Dolar/TL, tarım dışı istihdam öncesi 7,50’den işlem görüyor

Investing.com – En son Aralık ayı toplantısında faizi 200 bp artışla ’ye çıkaran , Ocak ve Şubat toplantılarında faiz oranını sabit tuttu. Kurul, faiz oranlarını sabit tutmasına karşın sıkı para politikasının uzun süre devam edeceğini belirterek sözlü yönlendirmeye devam etti. Bu noktada fiyat istikrarının en belirleyici unsur olması ve enflasyonun Şubat’ta da yükselmesiyle merkezin bu yılın en az 3 çeyreğinde sıkı duruşu koruması bekleniyor.

, bugün ise sözlü yönlendirmeyi kullanmaya devam etti ve “Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurt içi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi ile birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşacağız.” ifadesiyle de rezervleri artırmak için döviz alım ihalelerine başlanacağını belirtti.

Ağbal’ın fiyat istikrarına vurgu yapan blog yazısının döviz kurunun ve enflasyonun yükseldiği dönemde olması faiz artışı beklentilerini de artırdı. Yılın ilk iki ayında faizi sabit tutan merkezin gelecek toplantısı 18 Mart’ta yapılacak. JP Morgan, Mart toplantısında faiz artışı beklediğini açıklarken piyasalarda da minimum 100 baz puanlık bir faiz artışı fiyatlanıyor.

Ağbal’ın açıklamaları öncesi 7,53 seviyesinde işlem gören kuru, açıklama sonrası 7,4750’ye geriledi, son saatte ise 7,50’den işlem görüyor.

tahvil faizlerindeki yükseliş ve Aralık sonrası en yüksek seviyeye çıkması ile bu hafta da hareketlilik gösteren pariteler günün devamında açıklanacak verisini bekliyor. ABD seansının açılması ile gösterge tahvillerdeki hareketlilik izlenecek.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir