ABD’nin ilk işsizlik başvuruları, geçen hafta beklenmedik bir artış yaşadı

ABD’nin ilk işsizlik başvuruları, geçen hafta beklenmedik bir artış yaşadı

ABD’nin ilk işsizlik başvuruları, geçen hafta beklenmedik bir artış yaşadı

Investing.com – ABD işgücü piyasası için ‘iki adım ileri, bir adım geri’ söylemi geçen hafta da geçerli oldu. kişi sayısı 770.000’e yükseldi.

Bu, 700.000’e düşüş beklentilerinin üzerinde bir rakam oldu. Önceki haftanın rakamları ise 712.000 olan ilk tahmine göre artış yönlü revize edilerek 725.000’e çıkarıldı.

Bununla birlikte işsizlikle ilişkili sigorta programlarının tamamı kapsamında başvuru yapan genel kişi sayısı, düşüş eğilimini sürdürerek 1,9 milyon düşüşle 18,216 milyona geriledi. Genel rakamlar, ilk işsizlik rakamlarına göre bir hafta gecikmeli raporlanır.

İşten çıkarmaların salgın öncesinde olandan çok daha fazla olduğunu gösteren rakamları, Fed’in işgücü piyasasında yüksek bir durağanlık olduğu değerlendirmesini destekliyor. Merkez bankasının 2024’ten önce faizleri artırmayacağı düşüncesinin temelinde yatan da bu varsayım.

Grant Thornton baş ekonomisti Diane Swonk, Twitter aracılığı ile yaptığı bir açıklamada bu verilerin “Mart ayında istihdamda güçlü bir artış daha görmemiz gerektiğini ortaya koyduğunu” söyledi. Ancak ABD ekonomisinde “eğitim de dahil olmak üzere çoğunlukla hizmet sektöründe hala 9,5 milyon iş kaybı olduğunu” da ekledi.

Rakamlar, Philadelphia Fed’in aylık iş anketi ile büyük bir tezat içinde. Philadelphia Fed endeksi, Şubat ayında görülen 39,6’dan 61,6’ya yükseldi. ise 1970 ortalarından beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaştı. Siparişler, teslimatlar ve stoklar da yükselirken ödenmiş ücret endeksi de 1980’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir